Asociacija. B. Sruogos g. 7, Vabalninkas, Biržų rajonas. Tel. 8 610 80 140, el. paštas: vabalninko.bendruomene2@gmail.com
Duomenys apie įstaigą kaupiami Juridinių asmenų registre. Kodas 302633484
Apie bendruomenę
Bendruomenės veikla
Naujienos
Projektai
DARYK IR DALINKIS
Vabalninkas žemėlapyje
Apie Vabalninką
Fotogalerija
Skelbimai
Archyvas
Parama bendruomenei
Nuorodos

Visos teisės saugomos
© 2012 – 2020 RL. Vabalninkas
Svetainė atnaujinta
2020 m. rugpjūčio 24 d.
 
VABALNINKAS – MAŽOJI LIETUVOS KULTŪROS SOSTINĖ 2017

Padėkos vakaras Vabalninke

Gerumo nepaliesi... Jį gali tik pajusti, gali duoti kitam... Gerumas – tai toks žodis, kuriame telpa viskas: parama, pagalba, draugystė… Gerumo suteikimas padaro žmogų laimingą. Tai darydamas žmogus jaučiasi gerai...
Šie metai Vabalninkui buvo ypatingi. Vabalninkas atstovavo Mažąją Lietuvos kultūros sostinę 2017. Per visus šiuos metus Vabalninke, šalia kitų renginių, įvyko 19 renginių po MLKS sostinės vėliava . Gavus tokį vardą žinojome, kad turime padaryti ir parodyti daugiau, gražiau negu visada. Tai buvo didžiausias mūsų uždavinys. Džiugu, kad šią idėją remia ir palaiko jos sumanytojas, šio projekto mensenatas Ramūnas Karbauskis. Dėka mūsų „amžinų“ rėmėjų LR Seimo narių Viktoro Rinkevičiaus ir Audriaus Šimo, „Interchemie werken De Adelaar LT“ įmonės direktoriaus Andriaus Juciaus, Stasės Valentelienės, Vabalninko bendruomenės, seniūnijos, kultūros darbuotojų ir kitų atsiliepusių į mūsų pagalbos šauksmą, mes savo planus įvykdėme.
Baigiantis metams, apžvelgti nuveiktus darbus, pabūti kartu pakvietėme visus rėmėjus, visus tuos, kurie talkino šiais metais renginiuose, į baigiamąjį šių metų renginį – Padėkos vakarą. Prie šio renginio prisidėjo 2 Vabalninko bendruomenės parašyti ir administruoti projektai: Biržų rajono savivaldybės NVO 2015-2018 m. veiklos rėmimo programos „Aš myliu Vabalninką, o jis myli mane“ ir Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017-2019 m. veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonės „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ projektas „Bendruomenės sutelktumo ir bendruomeniškumo skatinimas per kultūrinę – švietėjišką veiklą“.
Jaukioje Meldyno kavinėje visus pasitiko maloni saksofono muzika, atliekama Gvido Staniulio. Renginį vedė Audronė Stapulionienė. Vabalninko seniūnė Lilija Vaitiekūnienė apžvelgė metų darbus, projektus, renginius. Ji dėkojo Vabalninko bendruomenei už renginių organizavimą, tinkamą Vabalninko pristatymą. Vabalninko bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė priminė MLKS 2017 vardo suteikimo istoriją, darbus, veiklas, bendruomenės parašytus ir administruotus projektus, kurie prisidėjo prie šių metų renginių. Bendruomeniškumo, sutelktumo paskaitą skaitė lektorius Mindaugas Vidugiris – kraštietis, gyvenantis Vilniuje.Kiekvienam prisidėjusiam prie šių metų renginių, bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė įteikė po padėkos simbolį Onikso obuolį. Jų buvo 45. Renginį paįvairino grupė „DAR“ su koncertine programa.
Pasibaigus šiam projektui galime pasakyti: jis reikalingas. Jo dėka pažinome daug žmonių, daug bendraminčių. Aplankėme tokius mūsų Lietuvos kraštelius, kaip Palūšę, Gasčiūnus, Paežerius. Mus lankė Pūnia, Gaščiūnai, Miežiškiai. Galėjome kitiems įrodyti, kad kaimas gyvas, kaime gyvi papročiai, tradicijos. Vakaro metu Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vardą ir vėliavą perdavėme Vaškų miesteliui iš Pasvalio rajono. Palinkėjome jiems sėkmės, ištvermės, kurios tikrai prireiks kitais 2018 metais.
Projektas baigėsi... Šie metai įeis į Vabalninko gyvenimą kaip graži istorija... Istorija, paįvairinusi kaimo, turinčio miesto vardą, gyvenimą. Už ją esame ir būsime dėkingi. Dabar jau galime pasakyti – buvo nelengva, bet buvo gražu ir įdomu...
AČIŪ visiems, kurie buvote kartu... Tegu sugrįžta Jūsų gerumas Jums su dideliu kaupu...

Vabalninko bendruomenės pirmininkė, Vabalninko MLKS 2017 projekto koordinatorė Dalia Strautinienė
2017 m. gruodžio 21 d.


Įžiebta Kalėdų eglė Vabalninke

2017 m. gruodžio 13 d., tradiciškai šviesos dieną, Vabalninko Žolinės aikštėje vyko Kalėdinės eglės įžiebimo šventė. Šventės svečius pasitiko stebuklingi herojai: Karalienė Elza, besmegenis Olafas, pats mažiausias Vabalninko nykštukas ir kitų metų simbolis – geltonasis žemės Šuo. Nuotaikingas dainas dovanojo Deimantė Sadauskaitė ir Justina Motiejūnaitė (Kučgalys, Padėlys). Ilgai laukti neteko ir į šventę su šunų kinkiniu atskubėjo Kalėdų Senelis ir Snieguolė su pilnu maišu saldainių.

Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyrius Gaižiūnų bendruomenė Kultūros namai Lebeniškių bendruomenė Meilūnų bendruomenė Ramongalių bendruomenė Vabalninko bendruomenė Šukionių bendruomenė Vabalninko B. Sruogos gimnazija Su Kempiniuku Vabalninko bendruomenės kepėjų kalėdiniai sausainiai Mūsų gražuolė

Vabalninko bendruomenė vaišino karšta imbierine arbata, kava ir pačių keptais Kalėdiniais sausainiais. O didžiausią įspūdį visiems paliko Vabalninko seniūnijos bendruomenių ir įstaigų paruošta paroda „Pasakų šalis“.
Kviečiame į Vabalninką pasižiūrėti įspūdingų dekoracijų!

2017 m. gruodžio 15 d.

Mini montebolas

Šie metai Vabalninkui ypatingi. Šalia renginių, vykstančių Lietuvos mastu, rugsėjo mėnesį Vabalninke – Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje 2017 vyko ir tarptautinis renginys.
Tai mažojo Montebolo varžybos A. ir A. Rinkūnų sodyboje.


Dalyvavo Vokietijos Respublikos ir Lietuvos policijos atstovai. Laimėjo svečiai.
Varžybas organizavo Vabalninko bendruomenės narys Gintaras Šaltis.
Buvo geras oras ir labai smagu...
Varžybų dalyviai mielai pozavo bendrai foto ant garsiojo Lelijų tiltelio...

2017 m. spalio mėn.

Muzikos ir dainų šventė Vabalninke

Dar vienu gražiu žiedu pasipuošė Mažoji Lietuvos kultūros sostinė Vabalninkas – savaitgalį vykusia ir daug gražių atsiliepimų sulaukusia muzikos ir dainų švente „Du smagu, trys – puiku“. Tai jau tradicine tampanti šventė, nes Vabalninke ji jau trečią kartą. Šventėje pasirodyti panorusių dainos mėgėjų buvo ne tik iš mūsų, bet ir iš kaimyninių rajonų. Daug. Tad į šią šventę sutilpo tik mūsų rajono 11 auksabalsių duetų. Šilta, jauki, gražiai papuošta Vabalninko kultūros namų salė, iš pažiūros lyg ir talpi, neįveikė sutalpinti visų norinčių žiūrovų. Mat, vos tik paskelbus apie renginį, dar tą pačią dieną bilietai buvo išpirkti.
Renginio organizatorė ir vedėja Vabalninko kultūros namų meno vadovė Audronė Stapulionienė pristatė į šią šventę atvykusį Seimo narį Viktorą Rinkevičių, kitus svečius.
Nuotaikingomis dainomis šventę pradėjo šeimininkai Domilė Sriubikienė ir Petras Matulis.
Savo skambančiais it lakštingalos balsais, šypsena, apranga, paprastais dainų posmais žavėjo gaižiūnietės Vida Jasinevičienė ir Edita Liuizienė.
Su Rima Bitiniene ir Irina Šakuro skaitytojus jau buvo supažindinęs „Biržiečių žodis“. Dabar žiūrovai turėjo progos paklausyti nuotaikingai atliekamų populiarių baltarusių dainų, pasigėrėti dainininkių tautiniais drabužiais.
Ne naujokas Vabalninko scenoje Jonas Strunkis. Tačiau šį kartą, susirgus kupreliškiečių dueto dainininkei, jiedu su Rasa Valentėliene žavėjo skambia daina ir muzika.
Apie papilietes dainininkes daugelis jau buvo girdėjęs. Tad ir dabar sulaikę kvapą klausėsi ir žavėjosi Vigilijos Macienės ir Ingridos Zvilnaitės skambančiais balsais, joms dėkojo karštais plojimais.
Iš Pačiaraukštės sulaukėme net dviejų duetų: Vilitos Vasiliauskienės ir Audros Jovaišienės bei nuotaikingo mišraus dueto: Vilitos Vasiliauskienės ir Justo Kavolio. Visose duetų šventėse dalyvauja Obelaukių Danutė Semionovienė ir Malvina Varnienė. Nepasikuklino Vabalninko scenoje pasirodyti ir duetas iš pačių Biržų – Nomeda Grigaliūnienė ir Sandra Lazorienė. Susikaupusi salė klausėsi Biržų instrumentinio trio „Moderato“ grojamos muzikos.
Renginį pradėjo ir užbaigė patys vabalninkiečiai, jų instrumentinis ansamblis ir dainininkai Petras Matulis su Eduardu Juknevičium. Ypač žiūrovams patiko paties gitaristo Eduardo sukurta humoristinė daina.Į sceną suėjo visi dainininkąi ir užtraukė bendrą dainą „Mūsų dienos kaip šventės“. Žiūrovai sustoję plojo, dėkojo, o kas mokėjo – pritarė dainai. Visiems dainininkams buvo įteikti padėkos raštai, o vadovams – pagal užsakymą pagamintos statulėlės – mikrofonai.
Kultūros namų darbuotojai, renginio organizatorė Audronė Stapulionienė, dėkojo rėmėjams Seimo nariams Viktorui Rinkevičiui ir Audriui Šimui, Vabalninke esančios parduotuvės „Gėlių pieva“ vadovui Nėrijui Pranciliauskui, Vabalninko bendruomenei, Astai Brazdžiūnienei, Stasei Valintėlienei ir kitiems. Nuolatinis renginių įamžintojas Stanislovas Vadapolas buvo pasveikintas su gimtadieniu, o tautodailininkas Vydas Vareika jam įteikė dekoratyvinį šaukštą.
Kultūros namų vestibiulyje buvo galima pasigėrėti Biržų „Kraitės“ klubo narių Viktorijos Petrauskienės ir Genovaitės Mikalajūnienės kryželiu siuvinėtais paveikslais.
Dainininkai ir vadovai renginį aptarė bendraudami prie kuklių vaišių stalo, išdžiūvusius balsus drėkindami arbata, kava.

2017 m. lapkričio 27 d.

Bobų vasara Vabalninke

Norėjosi kažkokio naujo mūsų krašte, dar negirdėto...
Taip ir gimė mintis į Vabalninką kviesti moteris „armonikininkes“. Ne veltui sakoma, kad mažoji kultūra – tai judėjimas už kultūringesnį ir prasmingesnį gyvenimą Lietuvos kaime. Tai kilnus siekis, kad į kaimą sugrįžtų gyvenimo džiaugsmas, o mūsų nacionalinė kultūra būtų pilnavertė.
2017 m. spalio 21 d. Vabalninko kultūros namuose įvyko pirmoji moterų armonikininkių šventė „Bobų vasara“. Į renginį atvažiavo vienuolika armonikininkių iš Biržų, Pasvalio, Rokiškio rajonų, o daugiausiai dalyvių sulaukta iš Pakruojo rajono. Visus sužavėjo jauniausia armonikininkė – Linkuvos gimnazijos šeštos klasės moksleivė Skaistė Poškutė, daugkartinė varžytuvių dalyvė ir laureatė Nijolė Žiaunienė iš Pakruojo rajono, nenuilstantis moterų armonikininkių trio Dana Vaškevičienė, Jolanta Marcikonienė, Irena Šatienė iš Pasvalio rajono ir dar daug puikių moterų, kurios savo kūriniais žavėjo publiką.
Renginį vedė Audronė Stapulionienė, Domilė Sriubikienė ir Mieliūnų Pranė (Ilona Pavilionienė), kuri savo šmaikščiais pamąstymais linksmino žiūrovus. Buvo pristatyta Vabalninko kultūros namų folkloro ansamblio „Saulala“ narės Janinos Kubiliavičienės laisvalaikio užsiėmimų paroda.


Visų pasveikinti ir įteikti suvenyrų atvyko Lietuvos Respublikos Seimo narys Audrys Šimas ir Lietuvos Respublikos Seimo nario Viktoro Rinkevičiaus padėjėja Ernesta Grubinskaitė.
Prie renginio prisidėjo Vabalninko bendruomenė, dailininkas Vidas Vaitiekūnas, Vabalninko gimnazijos rankdarbių būrelis „Kraitė“ (vadovė Zita Kumpelienė), kuris sukūrė kompozicijas scenai papuošti.
Dėkojame rėmėjams: už skanius sūrius – Elvyrai Labakojienei, už gėles dalyviams – Nerijaus Pranciliausko gėlių studijai „Gėlių pieva“. Dovanas taip pat įsteigė Rasa Stankevičienė ir tautodailininkė Stasė Valentelienė.

2017 m. spalio 26 d.

Dėdė Rudenėlis Vabalninke

Tradiciškai prieš paskutinį rugsėjo sekmadienį Vabalninko Žolinės aikštę okupuoja bendruomenių kiemeliai, prekiautojai iš visos Lietuvos, saviveiklininkai.
Oras buvo nuostabus, žmonių gausu. Galva sukosi nuo kvapnių patiekalų. Kiekviename kiemelyje galėjai paragauti tradicinių valgių. Pavyzdžiui, Vabalninko bendruomenės kiemelyje garavo sriuba „Miško pasaka“ ir plovas „Rudens spalvos“. Kiemelį puošė didžiulis rudens gėrybių krepšys. Mieliūnų kiemelis, kaip ir kiekvienai metais, kvietė dalyvauti loterijoje, kurioje galėjai išlošti nuo valgomo iki kiaušinius dedančio. Meilūnai prekiavo duona, medumi, juostomis, riešinėmis. Svilių kiemelyje galėjai paskanauti gardžių rūkytų mėsos gaminių, įsigyti pintų krepšių. Ramongalių kiemelyje darbavosi moliūgai ir moliūgėliai, kurie vaišino visus gardžia moliūgiene. Anciškių kiemelis kvepėjo pyragais ir bandelėmis. Šukionių kiemelyje garavo žirnienė. Gausus buvo Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriaus kiemelis. Galėjai įsigyti ir grūdų, ir arbata pasivaišinti. Prekybininkų būrys kvietė visus įsigyti molio puodynių, sidabro gaminių, mezginių, nėrinių, saldumynų, vaismedžių, šviežiai vietoje rūkytos žuvies... Pačių mažiausių laukė batutas.


Šventė, kaip visada, buvo puiki. Gausu svečių. Sveikinimo žodžius išsakė Lietuvos Respublikos Seimo narys Viktoras Rinkevičius, Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, vicemerė Irutė Varzienė. Puikų koncertą dovanojo Miežiškių kapela Rudenėlis, vabalninkiečių kapelytė, etnografinis ansamblis „Saulala“. Vabalninko bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė apdovanojo visas bendruomenes už pagalbą šventėje. Šventės metu buvo apdovanotos gražiausiai tvarkomos sodybos Vabalninko seniūnijoje. Vabalninko seniūnė Lilija Vaitekūnienė įteikė visiems padėkos raštus.
Ilgai netilo muzika ir pašnekesiai. Aptarti praeitos vasaros reikalai, atėjusio rudens darbai. Tai šventė, kada susitinka draugai, pažįstami, kaimynai... O pakalbėti tikrai turi apie ką... Svarbu tik, kad yra kur susitikti.

2017 m. rugsėjo 27 d.

MOTORALIO STOTELĖ VABALNINKAS MLKS 2017

MOTORALIS vyksta jau septinti metai. Tai veiksmas, kai viena diena mus suvienija tam, kad keliautume drauge ir pažintume Lietuvą, mažiau atrastas jos puošmenas nuo gamtos iki naujam gyvenimui prikelto išpuoselėto kultūros paveldo, istorinių momentų ir žmonių.
MOTORALIS vyksta Baltijos kelio dienos išvakarėse. Tai nėra atsitiktinumas. Būtent ši mintis ir įkvėpė raliui pradžią prieš septynerius metus. Tai lyg nauja Baltijos kelio versija – versija žmonių, kuriems rūpi jų kraštas. Tik šį kartą simbolinis susikibimas rankomis vyksta apjuosiant Lietuvą motociklais ir sukuriant savo Baltijos kelio maršrutą. Dalyviai važiuoja motociklais po Lietuvą, aplanko ir pažįsta įdomias Lietuvos vietoves, susitinka ir bendrauja su lankomų vietų bendruomenėmis ir už organizatorių pateiktų užduočių įvykdymą gauna taškus. Užduotys yra susijusios su Lietuvos gamta, istorija, architektūra, etnografiniu paveldu ir leidžia ralio dalyviams, vietiniams ir šalies svečiams, geriau pažinti Lietuvą bei nuotaikingai praleisti laiką.

Antrasis ekipažas Užduoties įvykdymas

Šiais metais motoralis vyko rugpjūčio 19 dieną. Užsiregistravo 155 komandos. Motoralio dalyvių laukė ir Vabalninkas MLKS 2017. Mus aplankė 7 ekipažai iš Pasvalio, Panevėžio, Kupiškio, Kauno, Elektrėnų, Vilniaus, Kuršėnų. Džiaugiamės galėję dalyvauti tokiame projekte, galėję paskelbti gražią žinią visai Lietuvai apie gimtąjį kraštą. Tai buvo diena su savo staigmenomis, puikiomis emocijomis ir paliko geriausius prisiminimus.

2017 m. rugpjūčio 22 d.

Sporto šventė Vabalninke

2017 m. liepos 8 d. Audronės ir Adolfo Rinkūnų sodyboje vyko tradicinė Vabalninko bendruomenės sporto šventė, sukvietusi daugiau kaip 200 dalyvių.
Dalyvius sveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Audrys Šimas, Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irutė Varzienė. Šventės metu veiklas organizavo Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojos. Viktoras Mirošničenko sodybos šeimininkams įteikė savo sukurtą darbą.
Vabalninko bendruomenės sporto šventėje pirmieji į varžytuves stojo žvejai. Geriausiai žuvys kibo Evaldui Levanui. Jis ir tapo nugalėtoju. Antrą vietą šioje rungtyje užėmė Adis Slavinskas, trečia vieta atiteko šukioniečiui Žygimantui Bieliakui.
Malonią staigmeną sporto šventės dalyviams pateikė sodybos šeimininkai, pasiūlę į programą įtraukti mini montebolą, įrengę mini montebolo trasą ir parūpinę būtinas priemones. Šį azartišką žaidimą išbandė devyni šventės dalyviai. Žaidimui teisėjavo sodybos šeimininkų sūnus Adolfas Rinkūnas. Mini montebolo rungties nugalėtoju tapo Vydas Vareika, antra vieta atiteko – Gintarui Šalčiui, trečia – Mantui Sriubikei.
Didelio susidomėjimo sporto šventėje sulaukė malkų pjovimas. Senoviniu „dvitraukiu“ pjūklu beržinį rąstą pjovė devynios vyrų, trys moterų ir trys šeimyninės poros. Greičiausiai (per 16,38 sek.) rąstas „pasidavė“ Gintarui Strautiniui ir Vaidui Sriubikei. Moterų tarpe nugalėjo Eglė Galiauskienė ir Gitana Šimėnienė. Ne vienas dalyvis pjūklą laikė pirmą kartą. Šventės dalyviai juokavo, kad vabalninkiečiai greitai elektrinius ir benzininius pjūklus dės į šalį ir prisimins mūsų senolių taikytą malkų pjovimo būdą. Naudinga ir gamtai, ir sveikatai. Be to, užkertamas kelias vienatvei ir liūdesiui. Juk dirbama poromis. Šią rungtį įtraukti į sporto šventės programą pasiūlė Vydas Vareika.
Šaudymo rungčiai teisėjavo Sigitas Čebatorius. Šioje rungtyje dalyvavo 45 dalyviai. Taikliausias buvo Mantas Sriubikė, antrą rezultatą, atsilikęs vienu tašku, pasiekė Aurimas Galiauskas, trečias liko ramongalietis Virginijus Kazlauskas. Tik vienu tašku nuo trečios vietos laimėtojo atsiliko Aldona Jatulevičienė, Rokas Baltrušaitis, Žygimantas Bieliakas.
Rankų lenkimo varžybose dalyvavo ir vyrai, ir moterys. Nugalėtoju vyrų tarpe tapo Rolandas Kazlauskas, įrodęs, kad neįgalus žmogus yra lygiavertis varžovas. Antra vieta šioje rungtyje atiteko Vidui Jatulevičiui, trečia – Arnui Rinkūnui. Moterų tarpe nugalėjo Lina Rinkūnienė. Šiai rungčiai teisėjavo Algirdas Garbauskas.
Baudų mėtymo varžybose dalyvavo 46 dalyviai. Taikliausias buvo Tomas Vilkauskas, pelnęs 9 taškus iš 10, antrą vietą iškovojo Mantas Armonas, trečią vietą – Gintaras Šaltis. Teisėjas – Benas Šipelis.
46 dalyviai dalyvavo ir žiedų mėtymo varžybose. Nugalėtoju tapo Algimantas Bukys, antra vieta – Gabrielei Agasarjanaitei, trečia – Adolfui Rinkūnui. Teisėjavo Gabrielė Agasarjanaitė ir Miglė Labakojytė.
Tinklinio aikštelėje rungtyniavo 6 komandos. Nugalėjo Šukionių komanda. Antrą vietą laimėjo komanda „Šliop naga“, treti – „Kalno“ komanda. Teisėjo duoną šiose varžybose išbandė Seimo narys Audrys Šimas.
Dar viena rungtis – smiginio varžybos. Smiginio rungčiai teisėjavo Vitalijus Remeika. Šioje rungtyje dalyvavo 72 dalyviai. Nugalėtoju tapo Stasys Vareika, surinkęs 172 taškus. Antra vieta atiteko vabalninkiečiui Arūnui Griciūnui, trečia – Petrui Jurkevičiui.
Paskutinė rungtis – virvės traukimas. Varžėsi vyrų ir vaikų komandos. Gražus sutapimas. Visų stipriausių vyrų komandų pavadinimai iš B raidės. Nugalėjo komanda „Bartkūnai“, antrą vietą laimėjo komanda „Belekas“, treti – „Berniukai“. Vaikų tarpe nugalėjo komanda „Įsiutę žvėrys“, antri liko „Šukionys“.
Aktyviai sporto šventėje dalyvavo Šukionių ir Ramongalių bendruomenių atstovai, vabalninkiečiai ir miesto svečiai.
Dalyviai ragavo ypatingo recepto sriubą, vaišinosi Petro ir Danutės Aukštikalnių bei Virginijaus Bieliako virtomis košėmis, gardžiais šašlykais, mėgavosi suneštinėmis vaišėmis. Po aktyviai praleistos dienos vakare klausėsi solistės Justinos koncerto, sukosi šokio sūkury.

Šventės sumanytojai sodybos šeimininkai Audronė ir Adolfas Rinkūnai Šventei pasiruošę Registracija Seimo nario A. Šimo sveikinimo žodis
Šventės atidarymas Pasiruošimas mini montebolui Malkų pjovimas Kuris stipresnis... Žaidžame tinklinį Žvejyba Žvejys Evaldas Nuostabiosios šeimininkės Danutė ir Marytė Stalas pasistiprinimui...
Apdovanojimas jauniausiam dalyviui Vyriausia šventės dalyvė Paulina


Bendruomenės tarybos pirmininkė Dalia Strautinienė vardino rėmėjus ir jiems dėkojo. Tai Audronė ir Adolfas Rinkūnai, Benas ir Kristina Šipeliai, Justas ir Sandra Kudūkiai, Rimas ir Irutė Skvireckai, Dalia ir Gintaras Strautiniai, Danutė ir Petras Aukštikalniai, Ligita Levanaitė. Pasiruošti šventei padėjo ir talkino renginio metu Vydas Vareika, Danutė Brazdžiūnienė, Marytė Žiaugraitė, Evaldas ir Gitana Levanai, Gitana Šimėnienė, Almantas Stirkė, Arvidas Mačinskas, Asta ir Faustas Brazdžiūnai, Zita Kumpelienė, Vytas ir Genovaitė Šipeliai, Genovaitė ir Albertas Gabalai, Stasė Galiauskienė, Ona Stirkienė, Eglė Galiauskienė, Liuda ir Nina Bondarenko, visa Audronės ir Adolfo Rinkūnų šeima, Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos mokiniai, savanoriaujantys vasaros metu, seniūnijos darbuotojai. Bendruomenės pirmininkė visiems jiems negailėjo šiltų padėkos žodžių.
Šventės svečiams buvo įteiktos bendruomenės moterų Zitos Kumpelienės, Genovaitės Gabalienės, Genovaitės Šipelienės pagamintos klevo lapų skrybėlės. Nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti medaliais, rėmėjų dovanėlėmis. Buvo pasveikinti jauniausias (Mykolas Bieliakas) ir vyriausia (Paulina Lukoševičienė) šventės dalyviai. Apdovanojimo vieta buvo pasirinktas LELIJŲ tiltelis, kuriam pavadinimas buvo sugalvotas pirmosios sporto šventės metu.
Renginį vedė Dalia Baltrušaitienė, garsino Rimantas Baltrušaitis.
Šventė baigėsi. Sodybos šeimininkai kviečia naudotis aktyviam laisvalaikiui tinkamomis sodybos erdvėmis. Tikėtina, kad ši šventė dar ne kartą kvies visus į būrį susirinkti šioje draugiškoje ir jaukioje sodyboje.

2017 m. liepos 10 d.

Joninės Vabalninke

Birželio 23 dieną Vabalninke nuaidėjo Joninių šventė.
Kasmet apie birželio 22 – 24 d. Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Manyta, kad trumpiausia naktis būna stebuklinga. Išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių. Vėliau iš žolelių verdama arbata, jomis apkaišomos palubės, įmetama į tvartus, kad gyvuliai būtų sveiki. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų šventę.
Vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su šv. Jono varduvėmis. Tokia Joninių istorija.
O šią gražią pavakarę į Vabalninką rinkosi svečiai: Seimo nariai Viktoras Rinkevčius, Audrys Šimas su žmonomis, vabalninkiečiai, jų draugai, giminės, kaimynai. Koncertinę programą susirinkusiems dovanojo Viešintų kapela (vad. R. Raišelis), Jono Strunkio moterų ansamblis, vabalninkiečių kapela ir etnografinis ansamblis Saulala, humoro dozę raitė panos iš Antašavos. Renginio metu vyko įvairios varžybos: virvės traukimo, malkų pjovimo, vainikų pynimo...
Pasveikinti Jonai, Janinos, Rasos... Iki paryčių visi galėjo patrepsėti DJ Rimo diskotekoje.

2017 m. birželio 26 d.

Viešnagė Palūšėje


Sveikinimai Palūšei

2017 m. birželio 10 d. aplankyta MLKS 2017 Palūšė. Gražus renginys, nuostabūs ir svetingi šeimininkai, nepakartojamos šventinės akimirkos ir kartu praleistas geras laikas... Šventėje sutikome Draugus iš MLKS 2017 Paežerių, Labanoro, MLKS 2016 Alantos...

Teatrų festivalis „Laimingas vaikų juokas“

2017 m. gegužės 6-7 d. Vabalninko kultūros namuose nuskambėjo XIV tarptautinis vaikų ir jaunimo teatrų festivalis „Laimingas vaikų juokas“.
Vabalninko kultūros namų scena keliolika metų prišaukia ir sulaukia pačių ištikimiausių teatro bičiulių iš Lentvario, Vilniaus, Kupiškio, Panevėžio, Paįstrio. Šiemet net 2 kolektyvai atvyko iš Rundalės, Latvijos. XIV festivalis šį pavasarį sutiko 162 dalyvius iš 8 kolektyvų.

Seimo nario Viktoro Rinkevičiaus sveikinimas Su režisiere Angele Fišaraite - Šakaliene

Netrūko sveikinimų, palinkėjimų, prisiminimų. Vabalninkiečiams nusišypsojo laimė išvysti kraštietę režisierę Angelę Fišaraitę - Šakalienę. Kiekvienais metais festivalį palaiko jo organizatoriai, globėjai, rėmėjai, dalyviai, žiūrovai. Vienas globėjų Seimo narys Viktoras Rinkevičius festivalį lydi nuo pat pirmųjų žingsnių. Dėkingi esame rėmėjams: Seimo nariui Audriui Šimui, Aleksandrui Zeltiniui.
Laimingas vaikų juokas nuskambėjo... Kitais metais vėl Vabalninkas lauks laimingo vaikų juoko skambesio. Tegu gyvas būna jo devizas – kiekvienas unikalus, nepakartojamas ir, aišku, laukiamas.

2017 m. gegužės 10 d.

Vabalninko jubiliejinio gimtadienio aidai

2017 metais sukanka 225 metai, kai Vabalninkui pakartotinai buvo suteiktos miesto teisės ir patvirtintas herbas. Džiugu, kad kartu su Vabalninko gimtadieniu, kurį šventėme balandžio 23 d., galėjome paminėti ir gražų apdovanojimą – tai mažosios Lietuvos sostinės vardo suteikimą.
Šventės programa buvo labai įvairi ir įdomi. Renginį vedė Vabalninko kultūros darbuotoja Domilė Sriubikienė. Į Vabalninką atvyko daug garbių svečių: LR Seimo nariai Audrys Šimas, Viktoras Rinkevičius su žmona Birute, Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, mero pavaduotoja Vabalninko bendruomenės krikštamotė Irutė Varzienė, administracijos direktoriaus pavaduotojas Audris Mukas su žmona Dalia, Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius, Biržų rajono tarybos nariai Adolfas Rinkūnas, Petras Narkevičius su žmona Elena ir kiti.
Šventė pradėta tetralizuota Magdeburgo teisių suteikimo ceremonija. Ją atliko Biržų kultūros centro šokėjai, vadovaujami Danguolės Kalkienės. Magdeburgo teisių aktą perskaitė ir miesto galvai – seniūnei Lilijai Vaitekūnienei įteikė Biržų krašto muziejaus „Sėla“ Kirkilų amatų centro vadovas Lukas Kalninis. Netrūko gražių sveikinimo ir palinkėjimų kalbų. Visi sveikino su gražiu gimtadieniu, linkėjo toliau gražinti ir puošti Vabalninką, darnos, supratimo ir ilgiausių metų.
Bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė pristatė MLKS judėjimą, pasidžiaugė, kad Vabalninkas gali didžiuotis gavęs tokį vardą, dėkojo žmonėms, kurie jį garsina ir turtina. Ji padėkojo mecenatui Ramūnui Karbauskiui už šią gražią idėją ir jos tęstinumą, LR seimo nariams Viktoriui Rinkevičiui ir Audriui Šimui už paramą rengiant Vabalninko MLKS 2017 renginius.
Pasveikinti mūsų atvyko ir MLKS iš Šiaulių apskrities Joniškio r. Gasčiūnų, Alytaus r. Punios. Šventės dalyviai galėjo aplankyti gausią amatininkų mugę, prekeivius iš visos Lietuvos, gyvūnėlių parodą. Aikštėje dėmesį patraukė senovinės technikos klubo Ekipažas automobiliai. Vabalninko bendruomenės namuose veikė Kupiškio r. tautodailininkių Genios Vaičikauskienės lino raižinių ir Renės Sriubiškienės tapybos darbų, Vabalninko bendruomenės narių darbų, fotografijų „Vabalninkas dalinasi vaizdais“ parodos akimirkų, Vabalninko miesto istorijos, gabių jo žmonių ir bendruomenės gyvenimo spaudos puslapiuose pristatymas.

Trijų kartų šokis B. Sruogos gimnazijos šokėjai Kupkiemio pasirodymas L. Remeikienės grupės koncertas Saulalos pasirodymas Virgio Valuntonio pasirodymas Mugė Parodos lankymas bendruomenės namuose Su meru Valdemaru Valkiūnu Su MLKS Svečiai iš Alytaus r. Punios MLKS 2017 Svečiai iš Šiaulių apskr. Joniškio r. Gasčiūnų MLKS 2017 Vydas ir Valdonė su savo augintiniais

Visos dienos metu vyko koncertai, kuriuos Vabalninkui dovanojo Laura Remeikienė su grupe, Kupiškio kapela Kupkėmis, Vabalninko kultūros namų kapela ir ansamblis Saulala, Vabalninko B. Sruogos gimnazijos moksleivių šokių kolektyvas, Virgis Valuntonis su choru iš Panevėžio.
Kaip ir kiekvienais metais per Vabalninko miesto šventę įteikiamas svarbiausias Vabalninko miesto apdovanojimas – Lino žymuo – žmogui, labiausiai nusipelniusiam Vabalninko miestui. Šiais metais Lino žymuo buvo įteiktas vabalninkiečiui, dailininkui, apipavidalintojui Vidui Vaitekūnui. V. Vaitekūną sveikino garbūs šventės svečiai, šeima, Vabalninko krašto žmonės.
Šventė buvo graži. Nepaisant permainingo oro, šventėje dalyvavusieji dovanojo šypsenas Vabalninkui – miestui, kuriame norisi gyventi, norisi kurti, paprasčiausiai norisi būti...
Su gimtadieniu, Vabalninke...

2017 m. balandžio 26 d.

KAI UŽAUGSIU BŪSIU

Džiugi naujiena mums buvo, kad vėl į bendruomenės namus atvyks LABAI TEATRAS iš Vilniaus. Šiais metais jie mūsų mažiesiems žiūrovams padovanojo Agnės Sunklodaitės režisuotą muzikinį spektaklį KAI UŽAUGSIU BŪSIU.
Salė buvo pilnutėlė mažųjų žiūrovų. Jie nekantraudami laukė aktorių. Dekoracijos rodė, kad spektaklis bus įdomus. Vaikai galėjo susipažinti su įvairiomis specialybėmis: statybininko, ūkininko, gydytojo ir kt. Galėjo kartu dalyvauti žaidime. Spektaklis buvo nuostabus, linksmas, gyvas.


Dėkojame Labai teatro komandai už padovanotas linksmas akimirkas.

2017 m. balandžio 20 d.

„Žaidžiame teatrą – pažįstame pasaulį“

Vykdydamas Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos finansuotą tęstinį kultūrinės edukacijos projektą „Žaidžiame teatrą – pažįstame pasaulį“ šeimai kuriantis „Labaiteatras“ atvyksta į Mažąją Lietuvos kultūros sostinę – Vabalninką. Antrą kartą Vabalninke besilankantis teatras 2017 m. balandžio 18 d. (antradienį) 10 val. Vabalninko bendruomenės salėje susirinkusiems žiūrovams parodys Agnės Sunklodaitės režisuotą teatralizuotą koncertą „Kai užaugsiu būsiu...“
„Kai užaugsiu, būsiu…“– tai šmaikštus, žaismingas, interaktyvus teatralizuotas koncertas apie tai, kaip svarbu tinkamai išsirinkti profesiją. Mažieji žiūrovai ne tik „susitinka“ su labai skirtingų profesijų atstovais, bet ir patys turi galimybę pabūti ir aktoriais, ir statybininkais, ir mokslininkais, ir gaisrininkais…


Tęstinis kultūrinės edukacijos projektas „Žaidžiame teatrą – pažįstame pasaulį“ pažintinis kultūrinis projektas, skirtas atokesnėse kaimo vietovėse gyvenantiems vaikams, kurie dažniausiai neturi galimybės apsilankyti teatre. Projekto metu skatinama profesionaliojo meno sklaida atokesnėse regionų vietovėse. Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projekto partneriai: Vabalninko bendruomenė, UKC Užpalių skyrius, Kauno rajono Samylų kultūros centras.
Daugiau informacijos www.labaiteatras.lt

Pasijuokime, pameluokime šventėje „Prima aprilis“

Balandžio 1-oji – pasaulinė juoko arba melagių diena. Šia proga vabalninkiečiai ir miestelio svečiai skubėjo į Vabalninko kultūros namuose vyksiančią muzikos, šokių, humoro šventę. Susirinko gausybė žiūrovų, kurie buvo ištroškę smagaus juoko, gerų emocijų ar tiesiog pasibuvimo kartu.
Renginį „Prima aprilis“ pradėjo dainininkė Neringa ir Vabalninko kultūros namų artistai. Kiek vėliau įsijungė šventės svečiai: Mieliūnų aštraliežuvė Pranė, humoro grupė „Šiekštininkų damos“ (vad. Irena Stirienė), Panevėžio rajono Tiltagalių kultūros namų linijinių šokių grupė „Širšė“ (vad. Lina Veršelienė), Kupiškio rajono Antašavos humoristas Gedmantas Juozėnas, Papilio kultūros namų moterų ansamblis „Sentimentai“ (vad. Valerija Puodžiūnienė), tikras klounas Jonas iš Utenos.
Smagus renginio akcentas buvo „Pranės čibuliai“. Šias nominacijas gavo trys rimti valdžios vyrai ir renginio organizatorė Audronė. Puikiai nusiteikusi publika negailėjo aplodismentų ir skardaus juoko. Nepajutome, kaip greitai prabėgo renginio laikas, o tik išgirdome šventės paskutinius dainos akordus – ačiū, kad žiūrėjote, mieli žiūrovai...


Renginį vedė renginio organizatorė Audronė Stapulionienė.
Renginio globėjai: Seimo nariai Audrys Šimas ir Viktoras Rinkevičius.
Suvenyrus įsteigė Vabalninko bendruomenė.
Renginį rėmė Ūkininkė Elvyra Labakojienė.

2017 m. balandžio 5 d.

Šokome Lietuvai ir Vabalninkui

2017 m. kovo 11 d. Vabalninko miesto kultūros namuose vyko koncertas „Šokame Lietuvai“. Gražias, įsimintinas koncerto akimirkas žiūrovams dovanojo Vabalninko jaunimo šokių kolektyvas, Biržų kultūros centro jaunimo liaudiškų šokių grupė „Raitytinis“ (vad. Danguolė Kalkienė), Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos jaunučių šokių grupė, Biržų „Saulės“ gimnazijos jaunimo liaudiškų šokių grupė (vad. Asta Vaitiekūnienė), Biržų rajono Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos vaikų folkloro kolektyvas „Saulytė“ (vad. Irena Nevierienė), Vabalninko kultūros namų folkloro ansamblio „Saulala“ šokėjai. Šio koncerto metu minėjome ir Vabalninko jaunimo liaudiškų šokių grupės 25-ąjį gimtadienį.Sulaukėme sveikinimų iš LR Seimo nario Audrio Šimo, Biržų švietimo, kultūros ir sporto skyriaus, Biržų kultūros centro, Vabalninko seniūnės, Vabalninko bendruomenės pirmininkės, LSDP Biržų skyriaus, kolegių šokių vadovių Astos ir Danguolės, jų kolektyvų, šokėjų tėvų, buvusių šokėjų.
Renginį rėmė Elvyra Labakojienė.
Didžiulis gimtadienio tortas buvo labai gardus.

2017 m. kovo 17 d.

Kaziukas Vabalninke

Diena buvo tikrai kvepianti pavasariu. Saulė ridinėjosi žeme, norėjosi bėgti laukan ir kvėpuoti gaivumu dvelkiančia gamta.
Prie kultūros namų nuo ryto ruošėsi šventės organizatoriai ir prekeiviai. Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero šventė gimė VII a., o XIX a. peraugo į mugę. Ji yra viena ryškiausių kalendorinių švenčių, turinti šimtmečių tradicijas, kiekvieną kartą pristatanti išmoningus rankų darbo gaminius.
Vabalninke kiekvienais metais šioje mugėje dalyvauja ne tik vietiniai liaudies meistrai, bet ir atvyksta svečių iš kitų rajonų. Šventėje lankėsi ir sveikinimo žodį tarė Seimo narys Viktoras Rinkevičius su žmona Birute, Biržų rajono savivaldybės tarybos narys Adolfas Rinkūnas su žmona Audrone.Mugėje kiekvienas lankytojas galėjo nusipirkti ir kiaušinių, ir lašinių, ir rankomis megztų kojinių, skraisčių. Mugę savo koncertine programa paįvairino svečiai iš Kupiškio - Kultūros centro Subačiaus padalinio kapela „Ciongas“ (vad. Darius Jakštonis), Vabalninko kultūros namų saviveiklininkai.

2017 m. kovo 7 d._______________________________________________________
Vijome žiemą iš kiemo...

Sekmadienio rytas buvo panašus į tikrą žiemą. Permainingas oras nieko gero nežadėjo. O žiemą išvyti iš kiemo reikėjo...
Pasipuošę kaukėmis, prisimaišę blynų, skubėjome į Vabalninko kultūros centro kiemelį. Svečių, dalyvių šventėje netruko. Persirengėlių eisena su atributika ir dainomis žingsniavo aplink Žolinės aikštę. Eisenos priekyje Seimo narys Audrys Šimas.
Žiemą išvyti padėjo svečiai: Paliūniškio ansamblis „Kaimynai“ (vad. Jono Kepalo), ansamblis „Saulala“, kultūros namų kapelytė, vadovaujami Petro Matulio. Atvykusius į švente aukštaitišku šiupiniu vaišino Meilūnų bendruomenė, šaltiena ir bulvėmis – šukioniečiai, o Vabalninko bendruomenės vyrukai vos spėjo blynus kepti ir dalinti.
Šventės paįvairinimui buvo organizuotos sporto varžybos, kurias vedė Vydas Vareika. Nuo šokančių ir dūkstančių net sniegas po kojomis ištirpo – tikriausiai žiema mūsų išsigando. Taip nusprendėme mes. Sudeginome Bobą žiemą. Tikimės, kad nebesugrįš ji pas mus. Kad ir sugrįš, tai nebaisi ir laikina, nes vijome žiemą užtikrintai.
Su artėjančiu pavasariu...

2017 m. vasaris

Vabalninką su Vasario 16-ąją sveikino garbingi svečiai iš Latvijos Respublikos

Vasario 16 dieną buvo paminėtos 99-osios Lietuvos valstybės atkūrimo metinės. Ši šventė yra ypatinga ir itin artima Vabalninko kraštui. Didžiuojamės, jog vienas iš signatarų, pasirašiusių Lietuvos nepriklausomybės aktą, yra vabalninkietis Alfonsas Petrulis. Pagerbiant jo ir visų už Lietuvos laisvę kovojusių vabalninkiečių atminimus, Vabalninko seniūnijos seniūnė Lilija Vaitiekūnienė kartu su Vabalninko bendruomene, Vabalninko krašto ir istorijos fondu nunešė gėlių puokštes ir padėjo senosiose Vabalninko kapinėse.
Vasario 16-oji yra šviesi data Lietuvos istorijoje. Tai diena, kai mes tvirtai atsistojome ant savo kojų, ir pareiškėme visam pasauliui, jog norime būti laisvi ir nepriklausomi. Įkvėptos mūsų ryžto sekė ir kitos Baltijos valstybės. Todėl labai malonu, kad ir toliau tęsiasi draugystė su kaimyninėmis valstybėmis.
Biržų rajono savivaldybės iniciatyva Biržuose viešėjo Latvijos Respublikos Vecumniekų savivaldybės delegacija. Lietuvos valstybės šventės proga atvyko koncertuoti vaikų ir jaunimo choras „Via Stella“ (dirigentė Liene Batņa, chormeisterė Līga Eglīte) iš Vecumniekų ir į mūsų Vabalninko kultūros namus. Šis choras gyvuoja 20 metų ir rengia pasirodymus po visą Europą, tačiau Lietuvoje svečiavosi pirmą kartą, ir būtent Vabalninke. O kai uždainavo, abejingų šiam chorui neliko.
Vabalninko kultūros namų folkloro ansamblis „Saulala“ (vadovas Petras Matulis) taip pat sujaudino žmonių širdis, o uždainavus Maironio „Lietuva brangi“ visa salė dainavo net atsistojusi.


Pasveikinti vabalninkiečių atvyko Lietuvos Respublikos Seimo narys Viktoras Rinkevičius, Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, Savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Lina Vireliūnienė, Biržų rajono tarybos narys Adolfas Rinkūnas, bei visa delegacija iš Vecumniekų, Latvijos Respublikos.
Renginio pabaigoje sutvirtinant abiejų valstybių draugystę buvo apsikeista suvenyrais. Vabalninko kultūros namų kolektyvas padovanojo suvenyrą su Vabalninko simbolika ir vabalninkietišką nėrinį. Po iškilmingo koncerto Vabalninko bendruomenė ir kultūros namų saviveiklininkai visus renginio dalyvius vaišino savo keptais kibinais, karštu sultiniu, saldumynais.
Žmonės šnekučiavosi, tvyrojo pakili, šventinė nuotaika.

2017 m. vasario 16 d.

Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių konferencija Naisiuose

2017 m. vasario 3 d. Naisiuose vyko konferencija „Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių (MLKS) gerosios praktikos pavyzdžiai“, į kurią susirinko buvusių bei esamų mažųjų kultūros sostinių atstovai iš 21 Lietuvos kaimo bei miestelio. Mažosios kultūros idėja gimė Naisiuose, todėl 2015 m. čia suplevėsavo pirmosios sostinės vėliava. 2016 m. geroji žinia ir mažosios sostinės vėliavos iškeliavo jau į dešimtį kaimiškų Lietuvos vietovių: Alantą (Molėtų r.), Gelgaudiškį (Šakių r.), Josvainius (Kėdainių r.), Juknaičius (Šilutės r.), Merkinę (Varėnos r.), Miežiškius (Panevėžio r.), Pagramantį (Tauragės r.), Šeduvą (Radviliškio r.), Veprius (Ukmergės r.), Žemaičių Kalvariją (Plungės r.). Numatyta, kad projektą kasmet tęs vis kitas miestelių dešimtukas, todėl 2017-ųjų sostinėmis tapo Gasčiūnai (Joniškio r.), Labanoras (Švenčionių r.), Paežeriai (Vilkaviškio r.), Palūšė (Ignalinos r.), Priekulė (Klaipėdos r.), Punia (Alytaus r.), Raudondvaris (Kauno r.), Ukrinai (Mažeikių r.), Vabalninkas (Biržų r.) ir Vilkyškiai (Pagėgių sav.).
Būsimųjų mažųjų Lietuvos kultūros sostinių vėliavos jų atstovams įteikiamos liepos mėnesį „Naisių vasaros“ festivalio metu. Rugsėjo mėnesį „Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių dienose Vilniuje“ kiekvienas miestelis pristato savo kraštą: Vilniaus Katedros aikštėje pasirodo meno kolektyvai, bendruomenių atstovai pasakoja apie lankytinas vietas, vykdomas veiklas, projektus, dovanoja knygas, lankstinukus, žemėlapius, vaišina kulinarinio paveldo patiekalais. 2016 m. spalio mėnesį kai kurių mažųjų sostinių atstovai susitiko Telšiuose vykusiame kultūros vadybos seminare „Projektų valdymas“, kur ir kilo mintis surengti bendrą visų mažųjų sostinių atstovų susitikimą, kurio rezultatas – ši konferencija.


Naisių vasaros teatro ir bendruomenės kultūros rūmuose visus konferencijos dalyvius pasitiko Naisių – pirmosios mažosios Lietuvos kultūros sostinės – bendruomenės atstovai. Su konferencijos programa ir numatyta dienos veikla supažindino jos vedėja bei projekto „Mažosios Lietuvos kultūros sostinės“ kuratorė Živilė Vyštartaitė - Mediekšienė. Renginio dalyvius sveikino šios iniciatyvos sumanytojas Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Jis priminė, kad projekto tikslas – nešti ir skleisti kultūros žinią mažuosiuose miesteliuose bei kaimuose, nes čia yra puiki terpė kurti, dalintis kūryba bei į ją investuoti. Akcentavo, jog mažoji kultūra – tai judėjimas už kultūringesnį Lietuvos kaimą, kuriame kultūrinė saviraiška turėtų tapti kasdienybės dalimi. R. Karbauskis dėkojo už dalyvavimą šiame judėjime, už gražių idėjų įgyvendinimą savo bendruomenėse, už norą jomis dalintis su projekto partneriais bei kitomis organizacijomis, už drąsą nugalint iškilusius sunkumus.
Asociacijos „Naisių bendruomenė“ pirmininkės Ritos Žukauskienė pranešimo tema buvo „Naisių – pirmosios mažosios Lietuvos kultūros sostinės – gerosios praktikos pavyzdžiai“. Prisimindama mažųjų sostinių judėjimo pradžią, ji apžvelgė 2015 m. Naisiuose vykusius renginius, įprasmintas senąsias bei naujai atsiradusias tradicijas. Pranešėja kalbėjo apie bendruomenės laukusius iššūkius, naują patirtį ir sėkmingai įgyvendintus sumanymus, pabrėždama projekto tęstinumo svarbą. Pristatymas buvo iliustruotas renginių nuotraukomis, kuriose užfiksuoti švenčių akcentai jau liko Naisių bendruomenės istorijos metraštyje.


Konferencijos dalyviai įdėmiai klausė akademinio pranešimo, kurį buvo parengusi ir pristatė Aleksandro Stulginskio universiteto Verslo ir kaimo plėtros vadybos instituto profesorė dr. Vilma Atkočiūnienė. Pranešime „Kaimo bendruomenių gyvybingumo stiprinimo modelis“, paremtame moksliniais tyrimais, lektorė analizavo Lietuvos kaimo vietovių situaciją, iššūkius pokyčių valdymui, kaimo vietovių gyvybingumo kriterijus. Pabrėžė, kad labai svarbu stiprinti gebėjimus per ekonominį ir socialinį konkurencingumą, būtina kovoti dėl kiekvieno vietos žmogaus, o posakis „čia verta gyventi“ turėtų tapti vertybine nuostata. Baigdama pranešimą profesorė akcentavo, kad energija turėtų būti nukreipta į kaimo vietovių potencialą: tobulėjimą kuriant vertybes, gyventojų įtraukimą į visuomeninę veiklą, darbas turėtų vykti ne kabinetuose, kiekvienas gyventojas turėtų būti skatinamas suprasti savo norus, lūkesčius.
Lietuvos Respublikos Seimo narės Guodos Burokienės pranešimo „Ar pavyko iššifruoti MLKS išsiųstą žinutę?“ pagrindinis teiginys – kaimas yra gyvas ir gražesnis negu dažnai būna pristatomas. Būdama Lietuvos kaimo bendruomenių asociacijos prezidente G. Burokienė kuravo ir rūpinosi mažųjų sostinių projektu, bendradarbiavo su vietos bendruomenėmis, lankėsi daugelio jų renginiuose. Pranešime ji apžvelgė 2016 m. mažųjų sostinių veiklą, atkreipdama dėmesį į kiekvienos originalumą, išskirtinumą, atradimus ir gebėjimą susidoroti su iššūkiais.


Antrąją konferencijos dalį pradėjo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Jadvyga Lisevičiūtė, įteikdama Kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson padėkas visoms 2016 m. mažosioms Lietuvos kultūros sostinėms. J. Lisevičiūtės pranešimas „Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių pasiekimai ir problemos“ – tai atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo visos mažosios sostinės, apžvalga. Analizuodama atsakymus į pateiktus klausimus, ji džiaugėsi, kad buvo patvirtinta patarlė „Daug rankų didžią naštą pakelia“. Tyrimo dalyviai pildydami klausimynus apžvelgė visų metų renginius, iškilusias problemas (patirties stoką, finansavimą, partnerių paiešką), įgytą patirtį, būdus rasti išeitį, galimybę keisti bendruomenės kultūrinį gyvenimą. Apibendrindama gautus atsakymus pranešėja pasidžiaugė, kad mažųjų sostinių projektas sutelkia bendruomenes, skatina savanorystę, Lietuvos turizmo atgimimą, suteikia galimybę savo gimtąsias vietas aplankyti po pasaulį pasklidusius kraštiečius.
Po šios apžvalgos vyko diskusija, kuriai vadovavo Ž. Vyštartaitė - Mediekšienė ir J. Lisevičiūtė. Jos metu 2016 m. mažųjų sostinių atstovai trumpai apžvelgė nuveiktus darbus, pasidžiaugė pasiektais rezultatais, dalijo patarimus šių metų projekto dalyviams bei dėkojo judėjimo sumanytojui LR Seimo Kultūros komiteto pirmininkui R. Karbauskiui.
Renginio pabaigoje muzikinę programą dalyviams dovanojo „Naisių vasaros teatro“ aktoriai.
Į konferenciją atvykę visų buvusių ir esamų mažųjų Lietuvos kultūros sostinių atstovai patvirtino, kad projektas yra svarbus ir reikalingas, puoselėjantis regionų kultūrą, meilę ir pagarbą savam kraštui, skleidžiantis turiningą kaimo bendruomenių gyvenimą. Rengėjai tikisi, kad mažosios kultūros judėjimas bus tęsiamas, o į susitikimus kasmet rinksis vis daugiau jo dalyvių.

Alina Šalavėjienė
Žydrūno Budzinausko nuotraukos


Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių estafetės perdavimas

2017 m. sausio 21 dieną kartu su Zita Kumpeliene, kultūros darbuotojais Audrone Stapulioniene ir Petru Matuliu dalyvavome Miežiškių Mažosios Lietuvos kultūros sostinės 2016 Padėkos vakare. Jo metu mums buvo perduota Panevėžio regiono Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių estafetė.


Renginys buvo nuostabus. Jau nuvykus, pajutome dėmesį, šiltą žvilgsnį, nuoširdumą... Grįžome su dovana – nuostabiu amariliu, kurį auginsime, ir nuoširdžiu laišku Draugams, kuriuo noriu pasidalinti su Jumis...
Jis – Draugams nuo Draugų.

2017 m. sausio 21 d.

Vabalninkas – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2017

Mažoji Lietuvos kultūros sostinės idėja pasklido iš Šiaulių rajono. Naisių kaimo bendruomenė, garsėjanti įvairiais kultūriniais renginiais, apsvarstė tokią idėją, kad ne vien didieji Lietuvos miestai gali tapti Kultūros sostinėmis. Kultūros sostine gali tapti ir kaimo vietovės, kuriose kultūra taip pat gyva, tik apie ją mažiau girdėti.
Kartu prie devynerius metus iš eilės renkamų vietovių, vertų Lietuvos kultūros sostinės vardo, apsispręsta rinkti Mažąsias kultūros sostines. Šiemet jų paskelbta dešimt – kiekvienai apskričiai po vieną. Tarp jų mes – Vabalninkas – galime didžiuotis gavę Mažosios Lietuvos kultūros sostinės 2017 vardą.

Mūsų prisistatymas
Mūsų dueto Petro ir Eduardo pasirodymas Šoka gimnazijos šokėjai Vabalninkas Vydas Vareika drožia
Kultūros ministras įteikia diplomą Su Lietuvos kultūros ministru Š. Biručiu

Šį savaitgalį Vilniuje Katedros aikštėje vyko Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių prisistatymas. Vykome ir mes, vabalninkiečiai, pristatyti savęs ne tik Vilniui, bet ir visai Lietuvai. Bendravome su kitų regionų Mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis, vilniečiais, Vilniaus svečiais. Demonstravome drožybą, juostų pynimą. Koncertinę programą ruošė Vabalninko gimnazijos šokėjai, kultūros namų kapela ir duetas. Lietuvos kultūros ministras Šarūnas Birutis įteikė diplomą, kaip patvirtinimą apie šio vardo suteikimą.
Šis vardas mums ne tik garbė ir džiaugsmas. Šis vardas mums įpareigojimas, kurį turėsime pateisinti kitais 2017 metais. Mes gabūs, darbštūs, veiklūs... Kaip sakoma – mes sunkumų nebijome... Jų dėka tik tvirtėjame ir augame.

2016 m. rugsėjo 17 d.

Didžiausias ir garbingiausias apdovanojimasTapom Mažąja Lietuvos Kultūros sostine... Reikia padėkoti už pirmą labai svarbų ir garbų vardą. Tai ne tik įvertinimas, tai kartu ir mūsų įsipareigojimas įrodyti , kad esame verti šio vardo. Stengsimės...

2016 m. liepos mėn.