Asociacija. B. Sruogos g. 7, Vabalninkas, Biržų rajonas. Tel. 8 610 80 140, el. paštas: vabalninko.bendruomene2@gmail.com
Duomenys apie įstaigą kaupiami Juridinių asmenų registre. Kodas 302633484
Apie bendruomenę
Bendruomenės veikla
Naujienos
DARYK IR DALINKIS
Vabalninkas žemėlapyje
Apie Vabalninką
Fotogalerija
Skelbimai
Mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2017
Archyvas
Parama bendruomenei
Nuorodos

Visos teisės saugomos
© 2012 – 2020 RL. Vabalninkas
Svetainė atnaujinta
2020 m. rugpjūčio 24 d.
 
PROJEKTAI

Apie projektą „Tradiciniai amatai Vakarų Aukštaitijoje“

2020 metais rugsėjo – spalio mėnesiais Zita Kumpelienė įgyvendino vilnos vėlimo, juostų audimo, „Šiaudo magijos“ edukacijas. Dalyvavo apie pusantro šimto klausytojų iš Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos, Anciškių, Gaižiūnų, Ramongalių, Šukionių kaimų bendruomenių, Vabalninko bendruomenės, Likėnų reabilitacijos centro.
Šešiolikoje edukacinių užsiėmimų apsilankę klausytojai susidomėjo ir, tikėtina, išmoko, kaip paruošti vilną vėlimui, susikonstruoti kojos šabloną, nustatyti vilnos susitraukimo ir susivėlimo laipsnį, išmoko suformuoti veltą gaminį, išbandė juostų audimą, iš šiaudų pynė paprasčiausius sodus, eglutės žaisliukus, žvaigždes, rišo šiaudines girliandas.



Tikėtina, kad, esant palankioms sąlygoms, Zita Kumpelienė, propaguodama tradicinius amatus, juos pritaikant šiandieniniame gyvenime, ugdys meilę ir pagarbą savo tautos kultūrai, mokins visuomenę racionaliai, kūrybingai ir prasmingai leisti laisvalaikį. Pritrauks vis daugiau amatų mokymų programų dalyvių, kurie galbūt ateity patys taps tautodailininkais ar tradicinių amatų meistrais.
Tai ypač aktualu šiomis dienomis, kai vienintelė pramoga yra ta, kurią susikuriame patys namuose. Dar neaišku, kada gyvenimas grįš į senas vėžias, bet kartais tokiais gyvenimo momentais galima iš naujo atrasti „seną“. Tai, kas sena – mūsų papročiai, kultūra, tradicijos, amatai. Tik dabar, šiuolaikinei visuomenei, visa tai yra nauja. Tad puoselėkime savo tautos kultūrą, mylėkime savo tradicijas ir pasijauskime tikrais lietuviais!

Zitos Kumpelienės informacija



Štai ir baigėme vykdyti Vabalninko bendruomenės įtinklinimo projektą „Prisijungusi Lietuva“ BŪK ŠIUOLAIKIŠKAS – DARYK IR DALINKIS.
Įvykdžius visas veiklas, buvo numatyta tai pristatyti vabalninkiečiams fotoparodoje. Tuo tikslu įsigyta ir sumontuota pakabinimo sistema. Baigiamasis renginys – viso projekto pristatymas vyko kartu su parodos atidarymu. Renginio metu pristatėme renginio veiklas, nuveiktus darbus, atnaujintą bendruomenės internetinę svetainę www.vabalninkas.puslapiai.lt bei Facebook paskyrą.



Dalyvavimas konkurse paskatino bendruomenės narius ,jaunimą, senjorus, naudotis skaitmeniniais įrenginiais, internetu. Organizuojant įvairias veiklas, informacija skelbiama bendruomenės facebuko paskyroje „Vabalninko bendruomenė“, ir Internetinėje svetainėje www.vabalninkas.puslapiai.lt. Projekto dėka daugiau bendruomenės narių susikūrė asmeninę facebook paskyrą, pradėjo domėtis ir sekti bendruomenės veiklą Vabalninko bendruomenės svetainėje. Šiuo sudėtingu laikotarpiu saugodami save ir kitus, neišeidami iš namų gali ir galės dalyvauti bendruomenės gyvenime ir veikloje.



Projektas „BŪK ŠIUOLAIKIŠKAS – DARYK IR DALINKIS“

Vabalninko bendruomenė garsi amatininkais ir tautodailininkais. Todėl veiklos bendruomenėje vyksta nuolat.
2020 metais BENDRUOMENĖ dalyvauja konkurso „PRISIJUNGUSI LIETUVA“ projekte „BŪK ŠIUOLAIKIŠKAS – DARYK IR DALINKIS“.




Jau 2020 m. vasario pabaigoje – kovo pradžioje amatų meistrė Zita Kumpelienė su Vabalninko gimnazijos moksleiviais dalyvavo tarptautinėje Užgavėnių kaukių parodoje Vilniaus Židinio suaugusiųjų gimnazijoje ir grįžo su padėkos raštais.
Dalinamės gražiais darbais ir įvertinimais.



Dalyvaujame projekte „Prisijungusi Lietuva“

Vabalninko bendruomenė glaudžiai bendradarbiauja su Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Vabalninko struktūriniu padaliniu. Šiais metais kartu dalyvauja projekte „Prisijungusi Lietuva“.
Bendruomenės tarybos narė bibliotekininkė Asta Brazdžiūnienė pasiūlė parašyti projektą „Prisijungusi Lietuva“. Mūsų idėjos neliko nepastebėtos ir buvo apdovanotos piniginiu prizu. Jau kovo mėnesį pradėjome ruoštis įgyvendinti projekto veiklas. Pirmoji buvo margučių marginimas ir Velykų medžio puošimas. Ieškojome naujų įdomių idėjų, kad margučiai ilgiau išsilaikytų lauke. Tautodailininkas Vydas Vareika ištekino medinių kiaušinių. Mums teliko juos papuošti.



Įsigaliojus karantinui, mūsų planų įgyvendinimas pasikeitė visapusiškai. Tačiau rankų nenuleidome. Dirbome, kaip ir visi, nuotoliniu būdu (margučių marginimas namuose).
Šią idėja tobulinsime ir plėsime kitais metais. Tikėtina, jau prie bendro stalo ir su daugybe naujų idėjų. Dalinamės kiaušinių marginimo vaizdeliais iš namų ir galutiniu darbo rezultatu.
O šią gražią dieną išlikime optimistais ir būkime sveiki!

2020 m. balandis
Įvykdyti projektai

Vabalninko bendruomenė įgyvendino valstybės biudžeto lėšomis finansuotą projektą „Bendruomenės sutelktumo ir bendruomeniškumo skatinimas per kultūrinę – švietėjišką veiklą“, pagal 2017 m. nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“. Projekto vertė – 2070 Eur. Įgyvendinant projektą buvo suorganizuotas baigiamasis Vabalninko MLKS 2017 renginys Padėkos vakaras. Iš projektui skirtų lėšų buvo išnuomotos biuro patalpos už 500 eurų, nupirktos maisto prekės (kava, arbata ir kiti maisto produktai) už 370 Eurų ir veiklų pravedimui, moderavimui nupirkta renginio vedėjo – moderatoriaus paslauga už 1200 Eurų. Prie renginio organizavimo prisidėjo geranoriškai nusiteikę bendruomenės nariai, kultūros darbuotojai, seniūnija. Renginio metu padėkota visiems šių metų kultūrinių renginių rėmėjams ir pagalbininkams. Jiems įteikti padėkos simboliai Onikso obuoliai. Jų įteikta 45. Renginyje taip pat dalyvavo visų Vabalninko seniūnijos bendruomenių atstovai. Paskaitą apie bendruomenės sutelktumą ir bendruomeniškumą skaitė kraštietis Mindaugas Vidugiris. Džiaugiamės ir didžiuojamės tokiu metų renginiu. Projekto dėka pajutome, kad bendruomenė tapo sutelktesnė, kad kiekvienas gyventojas galėjo pademonstruoti savo kūrybiškumą, išprusimą. Tradiciškai ir garbingai Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vardą ir vėliavą perdavėm Vaškams iš Pasvalio rajono, kurie tapo MLKS 2018.
Tai pat Vabalninko bendruomenė įvykdė Biržų rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų 2015–2018 metų veiklos rėmimo programos projektą „Aš myliu Vabalninką, o jis myli mane“. Projekto vertė 1000 eurų. Iš jam skirtų lėšų buvo nupirkta renginio įgarsinimo paslauga Joninių ir Sporto šventės renginiuose (550 Eurų), nupirkti medaliai sporto šventės dalyviams (150 Eurų), padėkos simboliai Onikso obuoliai 20 vnt Padėkos renginiui (200 Eurų), maisto produktai sporto šventei (100 Eurų). Džiaugiamės šiuo projektu, nes jis galėjo prisidėti įgyvendinant naujas kultūrines iniciatyvas, kurių dėka galėjome padovanoti Vabalninkui ir miesto svečiams įsimintinus renginius. Taip pat padėjo aktyvinti ne tik Vabalninko, bet ir viso rajono kaimo bendruomenes, įtraukiant jaunimą, ugdant jaunų žmonių pareigingumą, atsakomybę ir savanorišką veiklą.

Bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė
2017 m. gruodžio 29 d.


Žolinės krepšinis vienijo mus

Vabalninke MLKS 2017 šiais metais daug renginių, tarp jų keletas ir jubiliejinių. Vienas iš jų – rugpjūčio 12 d. Vabalninke vykęs jubiliejinis 25-asis Algimanto Šato gatvės krepšinio turnyras.
Šiais metais turnyre dalyvavo 38 skirtingo amžiaus komandos: 15 vaikų (žaidėjai nuo 10 iki 18 metų), 6 veteranų ir septyniolika 18-35 metų amžiaus. Varžyboms teisėjavo 5 teisėjai. Turnyro eigą reguliavo Vytas Šoblinskas, sekretoriavo Simona Čyžiūtė. Darniai dirbo turnyro organizatorių komanda – idėjos autorius ir krepšinio šventės siela Vydas Vareika, Vabalninko bendruomenės, Vabalninko krašto kultūros ir istorijos fondo atstovai, Vabalninko seniūnijos darbuotojai. Aikštyną šventei parengė, patalpas parodai ir poilsio pertraukėlėms suteikė BTVMC Vabalninko skyrius. Organizatoriams talkino BTVMC Vabalninko skyriaus ir Biržų kultūros centro Vabalninko filialo darbuotojos, Biržų rajono Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos ir Vabalninko bendruomenės savanoriai, renginį įgarsino Rimantas Baltrušaitis.
10-12 metų amžiaus grupėje nugalėjo komanda „Pasvalys U-11“, 12-14 metų amžiaus grupės nugalėtojai – „Biržiečiai“, 14-16 metų amžiaus grupėje rezultatyviausiai žaidė „Tavo tėvs“, 16-18 metų grupėje nugalėjo „Alvydas“. Veteranų grupėje varžėsi 6 komandos. Nugalėjo „Širvėna“. Antri – „XXL“, treti – „Alaus mėgėjai“.
Gausiausioje 18-35 metų amžiaus grupėje į finalą pateko trys komandos: „Alsteka“, „Adorma roletai jums“ ir „Imlitex“. Nugalėtoja tapo komanda „Imlitex“, kurios sudėtyje žaidė Eimantas Aukštikalnis, Gediminas Brazdžionis, Mindaugas Daunys ir Edvinas Dubauskas. Šios komandos narys Edvinas Dubauskas buvo pripažintas geriausiu turnyro žaidėju.
Tritaškių mėtymo rungtyje vaikų grupėje nugalėtoju tapo Klaudijus Špokavičius, antra – Kamilė Žukaitė. Suaugusių grupėje taikliausiai tritaškius mėtė Aurimas Kilius (I vieta), Benas Nakutis (II vieta) ir Modestas Orlinis (III vieta).
Turnyro nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti medaliais, specialiai jubiliejiniam turnyrui pagamintais prizais iš Vabalninko bendruomenės Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Respublikos vyriausybės projekto „Žolinės krepšinis vienija mus“, piniginiais ir kitais rėmėjų įsteigtais prizais. Pagrindinis kasmetinis šventės rėmėjas – UAB Interchemie Werken de Adelaa LT (įmonės vadovas Andrius Jucius). Gatvės krepšinio turnyrą rėmė nusipelnęs Lietuvos krepšinio treneris Algimantas Šatas, Lietuvos Respublikos Seimo nariai Viktoras Rinkevičius ir Audrys Šimas, Biržų rajono savivaldybės administracija iš NVO programos lėšų, Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centras, Biržų kultūros centras, verslininkas Rimantas Skvireckas, ūkininkas Saulius Manikas. Skelbimą ir turnyro logotipą maketavo Irmantas Baltrušaitis. Rimas Baradinskas sukūrė krepšinio šventės plakatą. Fotografavo Kęstutis Kaziliūnas.

Svečiai ir organizatoriai Teisėjų penketukas Rikiuojasi komandos Parodos lankymas

Galima pažiūrėti Danieliaus Kerbelio vaizdo įrašą: https://www.facebook.com/danielius.kerbelis/videos/1614983715220305/

Gatvės krepšinio dalyvius ir organizatorius sveikino Lietuvos Respublikos Seimo nariai Viktoras Rinkevičius, Audrys Šimas, Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, Vabalninko seniūnijos seniūnė Lilija Vaitiekūnienė.
Atidarymo metu Lietuvos Respublikos Seimo narys Viktoras Rinkevičius biržietiškos duonos kepalą įteikė nusipelniusiam Lietuvos krepšinio treneriui, pedagogui, Vabalninko krašto Lino žiedo žymens nominantui Algimantui Šatui. Šiais metais Algimanto Šato vadovaujami Lietuvos krepšininkai kurčiųjų olimpinėse žaidynėse iškovojo auksą. Į turnyrą Vabalninke treneris atsivežė tris savo trenizuojamos komandos žaidėjus, kurie dalyvavo gatvės krepšinio varžybose.
BTVMC Vabalninko skyriaus bendrabučio vestibiulyje veikė Vabalninko gatvės krepšinio istoriją atspindinti paroda. Tai per 25 metus sukauptos fotografijos, medaliai, iškarpos iš laikraščių, gatvės krepšinio turnytų atributika, kraštiečio dizainerio Rimo Baradinsko sukurti gatvės krepšinio turnyrų plakatai, pašto ženklai ir vokai. Parodos organizatoriai – Algirdas Garbauskas ir Vydas Vareika.
Šventės metu susirinkusiųjų ausį malonino originalių komandų pavadinimų skambesys iš komentatoriaus bei teisėjo Vyto Šoblinsko lūpų: „Važiuojam“ – „Teisėjas irgi žmogus“. Arba: „Labą vakarą“ – „Bandysim“. „Biržiečiai“ – „Triguba grėsmė“. Netrūko ir kitokių smagių akimirkų. Šventės programą paįvairino gatvės gimnastų grupės iš Kupiškio, Vabalninko kultūros namų ir Ramongalių bendruomenės šokėjų pasirodymai.
Jubiliejinio gatvės krepšinio turnyro proga BTVMC Vabalninko skyriaus vidiniame kieme vyko atlikėjo iš Latvijos, X faktoriaus dalyvio Rihards Berzins ir gyvos muzikos atlikėjos Justinos koncertas, DJ Rimo diskoteka, šoko Nausėdžių kultūros namų šokėjos.
Gražiai sporto tradicijai, Algimanto Šato gatvės krepšinio turnyrui – jau ketvirtis amžiaus. Šis renginys Vabalninke taip pritapo, kad tapo neatskiriama Žolinės šventės Vabalninke dalis.

2017 m. rugpjūčio 14 mėn.


Suradome save kūrybinėje veikloje

Vabalninkiečiai, vykdydami Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai parengtą projektą „Atraskime save kūrybinėje veikloje“, atgaivina ir puoselėja įvairius amatus, sudarydami sąlygas visiems norintiems susipažinti ir išmokti įvairių jų paslapčių.
Įgyvendinant projektą, didžiausią dėmesį skyrėme senajam tradiciniam amatui puoselėti – vilnos vėlimo paslaptims atskleisti. Šiam tikslui pasiekti iš projekto lėšų įsigijome du vėlimo stalus, vilnos, demonstracinius vilnos karštuvus, sausojo vilnos vėlimo mašiną, kurpalius ir kitas darbui reikalingas priemones. Susipažinimui su tradiciniu vilnos vėlimo amatu ir naujovėmis buvo skirta amatų savaitė.
Liepos mėnesio pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje vilnos vėlimo amato meistrė Zita Kumpelienė kvietė norinčius dalyvauti vėlimo pamokose, nusivelti gaminį sau arba buičiai. Susirinko įvairaus amžiaus dalyviai, kurie pamokų metu apsivėlė muiliukus, vazas, nusivėlė veltinius.
Vabalninko bendruomenė glaudžiai bendrauja su Vabalninko Balio Sruogos gimnazija, Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriumi. Rugsėjo mėnesį užsiėmime dalyvavo Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos mokiniai. Jie apvėlė muiliukus, supakavo į pakuotes, paruošė užrašus ir muiliukai virto gražiais suvenyrais.
Spalio mėnesį bendruomenės namus aplankė Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriaus mokiniai, pakviesti projekto vadovės Dalės Markutienės. Jie mokėsi velti sausuoju būdu. Mokytoja Zita Kumpelienė kartu su mokiniais formavo rutuliuką, smaigstė adata, koreguodami būsimo rankdarbio formą. Daugeliui iš mokinių tai buvo nauja, įdomi patirtis.

Muiliukai
Veliam riešines Riešinės Riešinės

Vienus užsiėmimus keitė kiti. Norėjosi išmokti ir sužinoti vis daugiau ir daugiau. Ruduo toks metas, kai darbai gamtoje baigiasi, ilgėja vakarai, surandi daugiau laiko užsiimti mėgstama veikla.
Vabalninko bendruomenės namuose spalio mėnesį ilgai negeso languose šviesa. Vieną pavakarę veltų žaisliukų kūrėja Renata Stalionytė pristatė savo darbus. Iš vilnos sausuoju būdu jos velti žaisliukai privertė aikčioti ne vieną. Susirinkusios moterys išbandė šį vilnos vėlimo būdą ir suprato, kad tai nėra lengvas darbas. Šis darbas reikalauja daug kantrybės ir kruopštumo. Kaip sakoma pabandęs negali sustoti. Jau kitą vakarą moterys rinkosi velti riešinių. Jos buvo veliamos šlapiuoju vėlimo būdu. Kiekviena galėjo pasirinkti riešinės spalvą. Mokytoja Zita pamokė kaip galima nuvelti riešines, kaip papuošti darbelį. Pabandžius paprastesnius vėlimo darbus, norėjosi eiti toliau, norėjosi išmokti sudėtingesnių gaminių. Todėl buvo nutarta velti skraistes. Šis darbas buvo sudėtingiausias iš visų jau atliktų darbų. Bet įdomus. Kai šalia yra puiki mokytoja, tai ir tie sunkumai tampa lengvai įgyvendinamais darbais.
Kiekviena veikla priartina žmogų prie žmogaus, skatina bendruomeniškumą. Kiekvienas vakaras, praleistas bendruomenės namuose, suteikia šilumos, patirties. Įsitraukus į bendruomenės veiklas, puoselėjant etnokultūrą, skatiname verslumą, keičiame požiūrį į gyvenimą.

2016 m. spalio mėn.

Kelionė į Utenos kraštą

Vabalninko bendruomenė vykdo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Atraskime save kūrybinėje veikloje“. Viena iš projekto finansuojamų veiklų liepos mėnesį buvo edukacinė išvyka į Utenos rajono amatų centrą „Svirnas“.
Kelionės tikslui įgyvendinti buvo sudaryta programa. Į sąrašą įtraukti lankytini objektai, kurie leistų ir susipažinti su amatais kaimyniniame rajone, ir pailsėti. Norinčių vykti į kelionę netrūko. Kartu su bendruomenės nariais į kelionę vyko ir Vabalninko aplinkinių kaimų įvairią socialinę atskirtį patiriančios šeimos su vaikais.
Pirmiausiai apsilankėme amatų centro „Svirnas“ Vytauto Valiušio keramikos muziejuje. Mus pasitiko linksmas, humoro nestokojantis pats Vytautas Valiušis. Jo pasakojimas ir muziejaus lankymas tikrai neprailgo. Daug sužinojome apie gaminių istorijas, likimą, reikalingumą ir paties Vytauto gyvenimą bei dabartinę veiklą ir ateities planus. Pamatėme daug įvairiausių ąsočių, dubenų, vazų, žvakidžių. Iš keramiko sužinojome kaip atskirti kiekvieno Lietuvos regiono ąsotį pagal jo formą.
Po ekskursijos Vytautas Valiušis pateikė vaikams egzaminą. Vaikai turėjo atspėti, kuriam regionui priklausė vienoks ar kitos ąsotis arba kodėl dubenys buvo liejami su „bryliumi ant krašto“. Vaikai egzaminą išlaikė. Vadinasi, keramiko pamoka sėkmingai išklausyta ir išmokta.



Po rimtosios dalies mūsų laukė poilsis. Akimirkai stabtelėjome prie gražiojo Puntuko ir Anykščių Lajų taku, vos ne medžių viršūnėmis, kilome į apžvalgos bokštą. Iš jo atsivėrė nuostabūs Anykščių krašto vaizdai. Pasigrožėję gamtos vaizdais, leidomės į Arklio muziejų. Važinėjomės ir jodinėjome arkliais, aplankėme muziejų, apžiūrėjome gražias senovines sodybas.
Kita programos dalis – Kalitos kalnas. Jame visų mėgstamiausia pramoga – vasaros rogučių trasa. Ją išbandė visi – tiek vaikai, tiek vyresnio amžiaus ekskursijoje dalyvavę asmenys. Šiuo linksmu pasivažinėjimu ir baigėme savo kelionę.
Nesutrukdė mums nei trumpalaikis lietus. Reikalingas jis buvo... Trumpos pertraukėlės leido sudėlioti mintis, kelionės akimirkas savose kertelėse. Daugiausiai įspūdžiais negalėjo atsidžiaugti socialinę atskirtį patiriančių šeimų vaikai. Ilgai dar netilo jų balsai autobuso gale.

2016 m. liepos mėn.

Vabalninko bendruomenės sporto šventė

Vabalninko bendruomenė vykdo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Atraskime save kūrybinėje veikloje“.
Pagrindinis projekto tikslas – padėti socialinės rizikos ir socialinę atskirtį patiriantiems asmenims integruotis į visuomenę, siekiant išvengti jų socialinės atskirties, per etninės kultūros puoselėjimą šeimoje ir bendruomenėje.
Pagrindiniai projekto uždaviniai:
1. Skatinti Vabalninko krašto gyventojų saviraišką ir kūrybinę plėtotę per grupinius užsiėmimus.
2. Sudaryti sąlygas patirti aktyvaus poilsio poveikį fizinei ir psichinei sveikatai.
3. Organizuoti kalendorines šventes, atsižvelgiant į Vabalninko krašto senąsias tradicijas.
4. Skatinti Vabalninko krašto žmonių, ypač jaunimo, domėjimąsi etnine kultūra ir jos tradicijomis.
5. Įtraukti į bendruomenės veiklą socialiai pažeistus bendruomenės narius, socialinę atskirtį patiriančius asmenis bei senjorus ir jų šeimas.
Viena iš projekto finansuojamų veiklų – antrus metus iš eilės Vabalninko bendruomenėje organizuojama tradicine tapusi bendruomenės sporto šventė. Šios šventės pagrindiniai organizatoriai ir sumanytojai yra bendruomenės nariai Audronė ir Adolfas Rinkūnai.
Liepos 6 dieną į Audronės ir Adolfo Rinkūnų sodybą skubėjo visi, kuriems nesvetimas sportas, juokas, bendravimas...
Šventėje dalyvavo ir Biržų rajono savivaldybės vicemerė bendruomenės krikštamotė Irutė Varzienė, Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkas Audrys Šimas, kaimyninių bendruomenių atstovai, svečiai iš Panevėžio rajono Šilų bendruomenės, kurie į šventę atvežė simbolinę olimpinę ugnį. Visi dalyviai susipažino su sodyba, atliko registracijos užduotis.
Po kolektyvinės mankštos prasidėjo sportinės varžybos. Erdvioje, gražiai sutvarkytoje sodyboje vietos užteko įvairioms rungtims: žvejybai, tinkliniui, virvės traukimui, smiginiui, baudų mėtymui, rankų lenkimui, žiedų mėtymui, šaudymui į taikinį. Tinklinio varžybose nugalėjo Šukionių bendruomenės atstovai. Žūklė geriausiai sekėsi Vabalninko bendruomenės atstovui Evaldui Levanui. Antra vieta atiteko Petrui Jurkevičiui, trečioji – Andriui Balvočiui. Smiginys geriausiai sekėsi Erikui Galiauskui, antras Paulius Švežikas, trečiasis – Mindaugas Bieliakas. Taikliausiai į taikinį šaudė Žygimantas Bieliakas, antrasis Raimundas Galiauskas, trečioji – Irena Skvireckienė. Baudų mėtymo varžybose nugalėjo Lukas Bajorūnas, antrasis Mantas Armonas, trečiasis – Tomas Brazdžiūnas. Žiedų mėtymo rungtys buvo dviejų rūšių: mėtymas metaliniais ir guminiais žiedais. Mėtyme metaliniais žiedais nugalėjo Daivaras Narvydas, antrasis – Arūnas Griciūnas, trečiasis – Artūras Levanas. Guminių žiedų mėtyme pirmąją vietą iškovojo Žygimantas Bieliakas, antrąją Erikas Vasiliauskas, trečiąją – Vydas Vareika. Rankų lenkimo rungtį suaugusiųjų kategorijoje laimėjo Vabalninko bendruomenės atstovas Justas Kudūkis. Virvės traukimo rungtyje laimėjo Vabalninko gimnazijos komanda.





Visi nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti Vabalninko bendruomenės padėkos raštais, medaliais. Šventės metu prie tvenkinio buvo įsikūrusi bendruomenės „lauko virtuvė“, kurioje šeimininkavo Marytė Žiaugraitė, Danutė Brazdžiūnienė, Genovaitė ir Vitas Šipeliai. Dalyviai buvo vaišinami karšta sriuba, šašlykais, firmine Danutės ir Petro Aukštikalnių koše.
Šventėje dalyvavo daugiau kaip 170 dalyvių. Jauniausia dalyvė Elija Vinciūnaitė, jauniausias dalyvis – Martynas Kudūkis. Vyriausias šventės dalyvis – Algimantas Stirkė, dalyvė – Paulina Lukoševičienė. Už pagalbą organizuojant Vabalninko bendruomenės sporto šventę buvo įteikta 19 padėkų, 3 padėkos rėmėjams Danutei ir Petrui Aukštikalniams, Justui Kudūkiui, Benui Šipeliui, dėkota renginio metu talkinusiam jaunimui, sodybos šeimininkams Audronei ir Adolfui Rinkūnams, renginio vedėjams Daliai ir Rimui Baltrušaičiams ir visiems visiems, prisidėjusiems prie puikios šventės organizacinio darbo, pagalbos viso renginio metu.
Šventė baigėsi bendra nuotrauka ir draugiškomis sodybos šeimininkų Audronės ir Adolfo Rinkūnų badmintono „varžybomis“.
Savaitgalis Vabalninko bendruomenėje iš tiesų buvo puikus, gražus ir, kaip visada, vykęs.

2016 m. liepos 15 d.

Apie projektą „Atraskime save kūrybinėje veikloje“

Vabalninko seniūnijoje gyvena apie 2500 žmonių. Seniūnijoje yra 31 daugiavaikė šeima, kurioje auga 102 vaikai. Į socialinės rizikos šeimų apskaitą įrašyta 17 šeimų, 6 šeimos stebimos. Bendruomenė įžvelgė problemą dėl jų užimtumo laisvalaikio metu. Aiški tendencija, kad socialinę atskirtį patyrę asmenys uždaresni, mažiau pasitiki savimi. Jiems patiems inicijuoti veiklą yra sunku, jie pasyvūs, turi polinkį žalingiems įpročiams. Bendruomenė gali padėti spręsti šias problemas, įtraukdama šiuos asmenis į bendras veiklas. Kiekviena šventė, veikla priartina žmogų prie žmogaus, skatina bendruomeniškumą. Svarbiausia suprasti ir priimti žmogų toks, koks jis yra.
Vabalninko bendruomenė turi jaukius namus, atgaivina ir puoselėja tradicinius senovinius amatus, sudaro sąlygas amatininkams vesti edukacinius užsiėmimus, o taip pat organizuoja įvairius renginius, parodas, amatų muges, ekskursijas, kultūrinę ir sportinę veiklą. Manome, kad įtraukus į bendruomenės veiklas, puoselėjant etnokultūrą, skatinant verslumą pasikeis šių žmonių socialinė padėtis ir požiūris į visavertį gyvenimą.
Vabalninko bendruomenės tarybos nariai, pasitarę nusprendė teikti paraišką Bendruomeninės veiklos stiprinimo projektų finansavimo 2016 metais atrankos konkursui, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Projektas „Atraskime save kūrybinėje veikloje“ buvo sėkmingas. Gavome finansavimą – 7791 eurą. Projektui įgyvendinti turėjome gauti papildomą finansavimą, ne mažesnį kaip 10 procentų viso projekto vertės, o tai sudarė 779 eurus, kuriais parėmė bendruomenės narė Audronė Rinkūnienė.
Projekto administravimui skirta 775 eurai, „Tradicinės Vabalninko krašto Sekminės“ šventės koncertinei programai – 400 eurų, Amatų dienoms Vabalninke reikalingų priemonių įsigijimui – 3627 eurai, Sporto šventei sporto priemonių įsigijimui ir renginio organizavimo programai – 1387 eurai, transporto nuomos paslaugos ekskursijoms ir bilietai muziejams į Uteną ir Klaipėdą – 839 eurai, sklaidai – 100 eurų, amatų mokymams – 588 eurai, maitinimo paslauga vasaros stovyklos metu – 75 eurai.
Įgyvendindami projekto tikslus ir uždavinius, organizavome tradicinę Vabalninko krašto Sekminių šventę Petro Aukštikalnio ūkyje Lamokų kaime.
Šventės dalyvius vaišinome tradicine vabalninkietiška sriuba. Rėmėme renginį prisidėdami prie koncertinės programos apmokėjimo. Dauguma bendruomenės narių įsitraukė į visuomeninę veiklą. Susipažinome su Sekminių tradicijomis, padėjome išginti galvijus į pievas.
Bendruomenės namų patalpose nuo birželio 20 d. iki liepos 1 d. vyko vaikų vasaros stovykla. Projekto vadovė Dalė Markutienė supažindino su bendruomenės namais, aplankėme veikiančią tradicinių amatų meistrės Zitos Kumpelienės personalinę parodą,kurioje meistrė pristatė ir demonstravo amatus.
Stovyklautojus aplankė Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos civilinės saugos skyriaus vyr. specialistas Antanas Valantiejus ir vyr. specialistas Bernardas Laurinaitis, Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkė Daiva Dovydėnienė ir inspektorius Nerijus Gudas. Biržų gaisrininkų būdinti pamaina pravedė prevencinį užsiėmimą apie saugų elgesį gamtoje, mokė, kaip padėti draugui ištikus nelaimei vandenyje ar gaisro atveju.
Ūkininkės Dalės Markutienės sodyboje vaikai kartu su tėveliais smagiai leido laiką: žaidė, maudėsi, virė sriubą.
Paskutinę stovyklos dieną vaikai aplankė Kirkilų amatų centrą ir iš Kirkilų apžvalgos bokšto grožėjosi gamtovaizdžiu.
Liepos 9 dieną Audronės ir Adolfo Rinkūnų sodyboje vyko tradicinė Vabalninko bendruomenės šventė. Šventėje dalyvavo projekto partneriai iš kaimyninių rajonų ir Vabalninko seniūnijos bendruomenės. Užsiregistravo 176 dalyviai. Šventės metu žaidėme krepšinį, tinklinį, smiginį, traukėme virvę, žvejojome, išmėginome rankų stiprumą. Po rungtynių apdovanojome nugalėtojus, vaišinome tradiciniais vabalninkietiškais patiekalais.
Liepos 25 – 26 dienomis amatų meistrė Zita Kumpelienė kvietė visus norinčius dalyvauti vėlimo pamokose. Susirinko nemažas būrys norinčių susipažinti su vėlimo amatu. Vieni apvėlė muiliukus ir vazas, kiti vėlė veltinukus. Vėlimo praktiniai užsiėmimai vyks rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais.
Projekto tolimesnėje veikloje numatyta edukacinė ekskursija į Utenos rajono amatų centrą „Svirnas“ ir į Klaipėdos kraštą.
Baigiamasis projekto pristatymo renginys – Adventinė vakaronė.
Džiugu, kad yra projektai, kurių dėka bendruomenės nariai gali realizuoti save, pasidalinti savo pasiekimais, sugebėjimais ne tik su Vabalninko ir aplinkinių kaimų gyventojais, bet ir su įvairią socialinę atskirtį patiriančiomis šeimomis.

2016 m. birželio – liepos mėn.


Duris atvėrė renovuoti bendruomenės namai

Gražų penktadienio vakarą šurmuliavo Vabalninkas. Bendruomenės nariai, gausus svečių būrys rinkosi į Vabalninko bendruomenės namuose organizuojamą šventę. Renovuotų bendruomenės namų atidarymo šventėje dalyvavo bendruomenės krikštatėvis Seimo narys Aleksandras Zeltinis su žmona Simin, Biržų savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, bendruomenės krikštamotė Biržų rajono savivaldybės tarybos narė Irutė Varzienė, Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Biržų rajono savivaldybės tarybos narė Nijolė Šatienė, Biržų rajono VVG pirmininkas Steponas Staškevičius, administratorė Danguolė Bieliakienė, finansininkė Jolanta Vaitkevičienė, projekto konsultantė Helena Simonaitienė, Biržų rajono Legailių senelių globos namų direktorius Renaldas Simėnas, Vabalninko klebonas Povilas Miškinis, Vabalninko seniūnijos atstovė Zena Švainauskienė, kultūros darbuotojai, seniūnijos bendruomenių atstovai, kaimyninės Pasvalio rajono Žilpamušio bendruomenės atstovės.
Renginį vedė bendruomenės narė Dalia Baltrušaitienė. Tradiciškai renginys buvo pradėtas Bendruomenės pirmininkės Dalios Strautinienės projekto pristatymu. Ji perskaitė pranešimą apie projektą, jo vykdymą. Projektas „Vabalninkiečiai kuria jaukius namus“ buvo įvykdytas pagal „Biržų rajono savivaldybės kaimo vietovių vietos plėtros strategija iki 2013 m.“ I PRIORITETĄ „Teritorinė sanglauda – patrauklios ir patogios gyventi bei dirbti aplinkos kūrimas“ 1-ą priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“. Projekto vertė 205000 Lt. Remonto darbams ir paslaugoms išleista 172914,99 Lt. Projekto konsultavimui, dokumentacijos tvarkymui – 21894 Lt; paskirties keitimo projekto parengimui ir įregistravimui 2876 Lt; baldų įsigijimui – 7133,51 Lt; viešinimui – 181,50 Lt. Visi projektui skirti pinigai Nacionalinės mokėjimų agentūros patvirtinti ir išmokėti rangovui, konsultantei, projektuotojui už projekto paruošimą, Registrui už įregistravimą, taip pat nupirkti baldai.
Po pranešimo klebonas Povilas Miškinis pašventino renovuotus bendruomenės namus ir palinkėjo sėkmės darbuose. Pagrindinis projekto akcentas – įkurtos amatų patalpos, kuriose eksponuojami bendruomenės amatų meistrės Zitos Kumpelienės, tautodailininkų Vitenės Repšienės, Vydo Vareikos, Viktoro Mirošničenko darbai. Bendruomenės nariai ir svečiai aplankė amatų kambarius, grožėjosi amatų meistrės ir tautodailininkų darbais. Svečiai negailėjo gražių žodžių rangovui ir jo įmonei, palinkėjimų bendruomenei ir jos pirmininkei. Aplankę parodą visi rinkosi į salę, kurioje buvo pratęstas bendravimas prie vaišių stalo.

Amatų kambarys Amatų meistrės Zitos Kumpelienės darbai Biržų savivaldybės mero V. Valkiūno sveikinimas Biržų VVG sveikinimas įgyvendinus projektą Žilpamušio bendruomenės atstovių sveikinimas Gausus būrys svečių
Bendruomenės krikšto mamos Irutės Varzienės sveikinimas Kultūros darbuotojų sveikinimas Parodos lankymas Pašventinimas Projekto konsultantės Helenos Simonaitienės sveikinimas Vabalninko seniūnijos atstovės sveikinimas
Simbolines namų atidarymo juostelės perkirpimas Simbolinis tortas Su bendruomenės krikšto tėvais Su naujuoju meru
Tautodailininkės Vitenės Repšienės juostos Tautodailininkės Vitenės Repšienės margučiai Tautodailininkės Vitenės Repšienės gaminiai iš šiaudų Tautodailininkės Vitenės Repšienės tapyti paveikslai ant šilko ir dekupažas Tautodailininko Vydo Vareikos sagės Tautodailininko Vydo Vareikos šaukštai

Svajones pavertus realybe, suremontavus bendruomenės namų 309 kv. m. plotą, visi žmonės kviečiami dalyvauti renginiuose, užsiimti mėgstama veikla. Įrengtose amatų patalpose bendruomenės sertifikuotos amatų meistrė Zita Kumpelienė, tautodailininkai Vitenė Repšienė, Vydas Vareika, Viktoras Mirošničenko savanoriškai ves edukacines pamokėles, kurių metu visi norintys galės susipažinti ir išmokti vilnos vėlimo, juostų ir sodų pynimo, audimo, margučių marginimo, šaukštų drožimo amato. Bus rengiamos darbų parodos, kurias galės aplankyti ne tik Vabalninko, jo apylinkių gyventojai, bet ir atvykę svečiai. Tai leis plėtoti ir išsaugoti sertifikuotus amatus, atgaivinti ir puoselėti mūsų krašto tradicijas.
Dėkojame Biržų VVG, kurios skiriamų lėšų dėka turime nuostabiai sutvarkytas patalpas, Zitai Janeliukštytei už pagalbą rašant projektą, rangovo Dainiaus Širmelio įmonei ir jos darbininkams už kantrybę bei supratingumą, konsultantei Helenai Simonaitienei. Ačiū visiems tiems, kurie buvo kartu, suprato koks tai sunkus, bet įdomus darbas, patarė, palaikė morališkai, tiems, kurie matė visą remonto „virtuvę“, matė, kaip kasdien patalpos gražėjo.
Projekto įgyvendinimo metu gauta parama turi ne tik materialinę išraišką. Tai yra ir turtas, kuris suartina, sutelkia bendruomenės žmones būti kartu, pajusti vienas kito šilumą, artumą. Šito kiekvienam nuolatos reikia mokytis, nes tai yra bendravimo vertybė, palaikanti mus visose gyvenimo situacijose. Tuo ir svarbus buvo šis projektas, kurį įgyvendinus atsirado galimybė suburti įvairaus amžiaus, išsilavinimo, socialinės atskirties žmones, norinčius būti kartu. Svarbu, kad tik noro būtų. O kiek taikos, supratimo, širdies šilumos kiekvienas atsinešime, tiek jos ir rusens bendruomenės namų židinyje. O kaip norėtųsi, kad jos būtų kuo daugiau.

Vabalninko bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė
2015 m. balandžio 23 d.


Vabalninkiečiai sukūrė jaukius namus

Vabalninko bendruomenė savo veiklą pradėjo 2011 m. Pagal panaudos sutartį su Biržų rajono savivaldybe naudoja du pastatus (B. Sruogos g. 7 ir B. Sruogos g. 39). Pastatai buvo seni, neremontuoti, keletą metų nenaudojami. Geranoriškų miestelio ir bendruomenės žmonių dėka jie pamažu buvo tvarkomi. Rūpestingai prižiūrimas ne tik vidus, bet ir aplinka. Po metų bendruomenė pradėjo rašyti projektus, dėl kurių bendruomenės gyvenime ir veikloje atsirado naujų spalvų.
Svarbiausias mūsų tikslas buvo suremontuoti bendruomenės namus, kuriuos galėtume naudoti bendruomenės žmonių poreikiams tenkinti. Tam reikalui labai padėjo Biržų VVG projektas. Bendruomenė 2013 – 2014 metais įgyvendino projektą „Vabalninkiečiai kuria jaukius namus“ paramai gauti pagal „Biržų rajono kaimo vietovių vietos plėtros strategija iki 2013 m.“ I prioriteto „Teritorinė sanglauda – patrauklios ir patogios gyventi bei dirbti aplinkos kūrimas“ I priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“. Bendra projekto vertė – 205 000 litų. Pagrindiniai šio projekto tikslai: sukurti jaukius bendruomenės namus, atgaivinti, pristatyti ir puoselėti tradicinius senovinius amatus, sudaryti amatininkams sąlygas edukacinių pamokėlių vedimui.
Gauta lėšų suma buvo panaudota remonto, projekto administravimo ir konsultavimo darbams, paskirties projekto rengimo ir kadastriniams matavimams, baldų amatų patalpoms, žaliuzių langams įsigijimui. Pasinaudojant šia parama pakeisti bendruomenės namų visi langai, lauko durys, pakeista elektros instaliacija, santechnika, įrengtas židinys su ortakiais bendruomenės namų apšildymui, sutvarkytos grindys, išdažytos sienos, sujungti kambariai, rekonstruotos vidinės durys, įrengta salė, posėdžių kambarys, sutvarkyti tualetai, antrame aukšte – holas, patalpos – kambariai amatams plėtoti ir demonstruoti. Bendruomenėje yra puikių amatininkų, tautodailininkų, tokių, kaip Vytenė Repšienė, Zita Kumpelienė, Vydas Vareika, kurių dėka tikimės atgaivinti bendruomenės namų gyvenimą.

Bendruomenės namų pastatas Salė Posėdžių kambarys Amatų kambarys
Amatų kambarys Holas Laiptinė Tualetas Dušo kabina

Projektas prisideda prie priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ tikslo įgyvendinimo – kurti patrauklią aplinką gyventi ir dirbti kaimo gyvenamosiose vietovėse.
Bendruomenės nariai džiaugiasi, kad yra tokie projektai, kad yra žmonės, kurie aukoja savo laisvą laiką, kad įvykdytų juos. Jie patenkinti, kad į atnaujintus bendruomenės namus smagu patiems užsukti, ne gėda į juos pasikviesti ir svečių. Kadaise tai buvo tik svajonė... Dabar, šio projekto dėka, viskas tapo gražia realybe. Bendruomenės namai sutvarkyti. Durys atviros kiekvienam geranoriškam žmogui. Kiek šilumos kiekvienas atsineš ateidamas, tiek jos ir rusens gražiame bendruomenės namų židinyje....

Vabalninko bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė
2015 m. sausio 8 d.


Būkime kartu

Po trumpų atostogų vėl kimbame į darbus.
2014 m. rusėjo 26 dieną dalyvavome Šalies mokymo įstaigų bendrų edukacinių veiklų projekte „Būkime kartu“. Projekto vadovė, mūsų bendruomenės narė, – Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos technologijų mokytoja Zita Kumpelienė. Vabalninko Balio Sruogos gimnazijoje organizuotas Tautų juostos pynimas. Projekte dalyvavo Mūsų Gimnazijos, Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriaus, Kupiškio rajono Antašavos pagrindinės mokyklos ir Vilniaus rajono Lavoriškių vidurinės mokyklos moksleiviai ir mokytojai, Vabalninko bendruomenės moterys.
Dalyviai pynė bendrą juostą. Buvo sudaryta komisija, kuri vertino atskirus juostos fragmentus pagal tautiškumą, spalvingumą, minties išreiškimą ir t. t. Taip pat vyko edukacinės pamokėlės.
Bendruomenės moterys visus projekto dalyvius, svečius pavaišino cepelinais, kurių išvirė daugiau kaip 300 vienetų.

Kupiškio rajono Antašavos moksleivių prisistatymas Vilniaus rajono Lavoriškių moksleivių koncertas Mūsų bendruomenės juosta
Bendruomenės narys Vydas Vareika demonstruoja savo meninius sugebėjimus Cepelinai jau verda

Buvo nupinta graži, spalvinga, prasminga juosta, kuri apjungė visus projekto dalyvius ir svečius vienu vardu „Būkime kartu“.
Visi dalyviai apdovanoti prisiminimo dovanėlėmis ir pagyrimo raštais.

2014 m. rugsėjo 5 d.


Šokom trypėm – Vabalninke žiemą vijom

Užgavėnių šventė praėjusio sekmadienio (2014 m. kovo 2 d.) rytą prasidėjo Vabalninke. Čia kvepėjo ir blynais, ir arbata ir laužo dūmais... Taip norėjosi kuo greičiau išvaryti taip nepavykusią šių metų žiemą. Vabalninko bendruomenė kepė įvairiausius blynus: iš grikių, mielinius - ir jų ragauti kvietė visus susirinkusius miestelio žmones, kaimynines bendruomenes, svečius...
Po miestelį važinėjo nuostabi karieta, pakinkyta arkliu. Visus norinčius pavėžėjo šventes link, kur jau skambėjo muzika. Į Užgavėnes sugužėjo čigonų taboras iš Mieliūnų, „velniai“ iš Meilūnų, pavasario šaukliai gandrai iš Šukionių, persirengėliai iš Vabalninko bendruomenės.
Šventinę programą pradėjo Jūratės Garnelienės vadovaujamas folkloro ansamblis „Saudela“ ragų muzikiniu šaukiniu ir bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė simbolinio laužo uždegimu.
Į šventę susirinkę vabalninkiečiai ir svečiai buvo kviečiami siausti, šokti, trypti – taip žiemą lauk varyti. Šiemet Užgavėnes šventėm pagal aukštaičių papročius, deginom aukštaitišką Gavėną. Atvyko padėt žiemos išvaryt ir „Nešpėtni bernai“ iš Panevėžio. Renginio metu buvo apdovanotos pačios originaliausios, gražiausios, mažiausios kaukės, sporto varžybų nugalėtojai. Originaliausios kaukės nominacija atiteko čigonei Saulei iš Mieliūnų, gražiausios kaukės nominacija – čigonėlei Austėjai iš Vabalninko, mažiausios kaukės nominacija – Vakariui iš Biržų. Vyko įvairios sportinės varžybos, kurių nugalėtojai taip pat buvo apdovanoti prizais. Vabalninko bendruomenės šeimininkės ir gaspadoriai sukosi prie didžiulės blynų keptuvės ir arbatos katilo. Vos spėjo blynus vartyti ir dalinti. Šventė pavyko. Gamta taip pat nepagailėjo gražaus oro. Kas norėjo, tas pasilinksmino, prisiragavo ir prisivalgė įvairiausių blynų, ir kaimyną dar pavaišino, Vydo Vareikos Užgavėnių kaukių parodą apžiūrėjo ir namo neskubėjo. Šventės kulminacija – Kanapinio ir Lašininio varžytuvės – tai simbolinė žiemos ir pavasario kova. Simbolinis Gavėnas buvo tradiciškai perduotas Vabalninko kultūros darbuotojams.
Senoliai sakydavo: „Jei Užgavėnių nešvęsi, tais metais nuo nelaimių neatsiginsi: gyvuliai išdvės, javai blogai derės, namiškiai sirgs, visokios kitokios negandos pristos“. Tad geriau nerizikuoti – reikia gerai užsigavėti ir bėdų neturėti. Mes taip ir padarėm.



Daugiau nuotraukų – facebook'e „Vabalninko bendruomenė“

Vabalninko bendruomenė baigė vykdyti projektą „Išlikime per papročius ir tradicijas“ pagal „Biržų rajono savivaldybės vietos plėtros strategiją iki 2013 m.“ II prioriteto „Socialinė sanglauda – kaimo gyventojų naujų bendradarbiavimo formų diegimas, partnerystės skatinimas“ 1 priemonę „Kaimo gyventojų saviraiškos didinimas, pilietiškumo stiprinimas“.
Dėkojame už pagalbą Vabalninko seniūnijos darbuotojams, Petrui Aukštikalniui už nuostabią karietą, važnyčiotojui Skirmantui Vinciūnui, Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyriui už šventei suteiktą vietą, visiems visiems prisidėjusiems prie renginio organizavimo.


2014 m. kovo 3 d.

Pradedamas vykdyti projektas

2013 m. vasario 4 d. pateikėme projekto „Vabalninkiečiai kuria jaukius namus“ paraišką Biržų Vietos veiklos grupei (VVG) pagal vietos plėtros strategijos „Biržų rajono savivaldybės kaimo vietovių vietos plėtros strategija iki 2013 metų“ I prioriteto „Teritorinė sanglauda – patrauklios ir patogios gyventi bei dirbti aplinkos kūrimas“ 1 priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ vertinimui. Rezultatai buvo mums palankūs. Šio projekto įgyvendinimui mums skirta 205000 litų. Atlikus viešuosius pirkimus, pasiūlymą remonto darbams laimėjo D. Širmelio įmonė. Su šia įmone 2013 m. lapkričio 21 d. pasirašyta rangos sutartis. Jau pradėti remonto darbai.
Pagrindinis šio projekto tikslas - suremontuoti bendruomenės namus, įkurti patalpas vietinių amatų plėtojimui, taip pat sudaryti sąlygas maloniam ir jaukiam bendravimui įvairaus amžiaus bendruomenės narių grupėms.

2013 m. gruodžio 5 d.



Pramintais tėviškės takais pabraidžius

Veltui Jūsų mintys į svetur keliauja.
Žemė, nors šviesiausia,
bus visur tamsi.
Čia brangiau už auksą - juodos žemės sauja,
Nes kiekvienoj dulkėj čia tu pats esi...


Ne aukšti kalnai, ne žali slėniai ar sraunios upės lemia krašto grožį, o paprasti žmonės – kilniais darbais gražinantys ir garsinantys savo tėviškę, prisimenantys saviškius, norintys susitikti, pasidžiaugti ir džiaugsmais pasidalinti, dainą sudainuoti, ašarą nubraukti, širdį nuraminti...

Pagal Biržų rajono savivaldybės vietos plėtros strategiją iki 2013 m. II prioriteto „Socialinė sanglauda – kaimo gyventojų naujų bendradarbiavimo formų diegimas, partnerystės skatinimas“ I priemonę „Kaimo gyventojų saviraiškos didinimas, pilietiškumo stiprinimas“ Vabalninko bendruomenės parašytą projektą „Išlikime per papročius ir tradicijas“ tokia graži kraštiečių konferencija – suvažiavimas „Pramintais tėviškės takais“ vyko 2013 m. liepos 6 dieną Mieliūnuose. Gausiai susirinko šio krašto žmonės – čia gyvenantys, čia gimę, augę, o dabar išsibarstę po Lietuvą ar užsienį, kuriems teberūpi jų šaknys, gimtinės dabartis ir ateitis.

Konferenciją pradėjo mažoji Austėja Sriubikaitė savo gražiu eilėraščiu. Renginį vedė Mieliūnų krašto „marti“ Ilona Povilonienė. Kaip pridera, vedėja renginį pradėjo Mieliūnų krašto istorijos apžvalga. Buvo prisiminta Jasiūliškių, Deikiškių, Mockūnų, Mieliūnų kaimų istorija, juose gyvenę ir gyvenantys žmonės. Po dalį simbolinio kraštiečių laužo turėjo uždegti kiekvieno kaimo atstovai.

Savo prisiminimus išsakė biomedicinos mokslų daktarė Roma Valentinavičiūtė - Semaškienė, grafiko Antano Kučo sūnus Vidimantas Kučas, kalbininko Alfonso Laučkos laišką kraštiečiams perskaitė Ilona Kazlauskienė. Jie pasidžiaugė savo laimėjimais, taip pat negailėjo gražių žodžių bendruomenei, jos pirmininkei Audrai Kaziliūnienei. Vis tik malonu sugrįžti į gražiai tvarkomą gimtąjį savo kraštą!

Ši Konferencija – kraštiečių suvažiavimas sutapo su bendruomenės dešimtmečiu. Šia proga bendruomenės pirmininkė Audra pristatė bendruomenės vėliavą, kurią pašventino Vabalninko parapijos klebonas Povilas Miškinis. Trumpai buvo apžvelgtas bendruomenės gyvenimas, veikla, projektai, darbai.

Mieliūnų kaimo jaunoji karta į dangų paleido dešimt spalvingų balionų, kurie simbolizavo dešimt bendruomenės gyvavimo metų.



Sveikinimo žodžius ir linkėjimus bendruomenei, jos kraštiečiams skyrė bendruomenės krikštatėviai – Biržų rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Nijolė Šatienė ir Stepas Gudas, Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Džėja, Biržų rajono savivaldybės tarybos narys Audrys Šimas, Vabalninko bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė, Valdemaras Valkiūnas, verslininkė Nijolė Žukienė.

Renginį paįvairino nuostabūs lėktuvo viražai su šventinėmis raketomis virš Mieliūnų kaimo, Kirdonių kaimo moterų ansamblis, grupės „Agentūra“ ir „Baika“, Nerijaus Šukučio dainos, Mieliūnų kaimo mergaičių šokių kolektyvas, Papilio moterų ansamblis „Sentimentai“. Siekiant sustiprinti ryšį tarp kartų, buvo organizuotos „Kartų varžytuvės“. Nugalėtojai, svečiai, rėmėjai, bendruomenei nusipelnę nariai buvo apdovanoti prizais.

Renginys neprailgo. Oras negailėjo nei saulės, nei šilumos, nei lengvo vėjelio dvelksmo. Visi galėjo pasigrožėti, gal surasti save ir sau artimus veidus nuotraukų parodoje „Prisiminimų šulinyje“, aplankyti gražiai tarp augančių liepų įkomponuotus kaimų maketus, pasidalinti savo prisiminimais ir išgyvenimais apie savo gimtąjį kraštą.

Mintyse aidėjo kraštiečio ištarti žodžiai:
– Tik kitur gyvendamas supranti gimtinės žavesį, tik tada suvoki, kas yra tėvų namai. Gražu, kad tokioje kraštiečių šventėje telpa visas žmogaus gyvenimas – nuostabus ir nepakartojamas. Tik džiugiai ir prasmingai pergyventa šiandiena paverčia visas dienas nuostabiu sapnu, o kiekvieną rytdieną – vilčių kupina ateitim.

Vakare prie liepsnojančio draugystės laužo dar ilgai netilo muzika, dainos, kalbos, vaikų juokas.

Šventė pasibaigė, o darbai tęsiasi...

2013 m. liepos 9 d.



Kelionė pas žemaičius

Tęsiant Europos Sąjungos ir Lietuvos kaimo tinklo remiamą projektą „Bendruomenės indėlis į Vabalninko krašto tradicijų puoselėjimą ir paveldo išsaugojimą“, birželio 8 dieną linksmas mūsų bendruomenės narių būrys išsiruošė į Žemaitiją, į Plungės rajoną. Nuotaikos visų buvo puikios, oras taip pat buvo nuostabus. Pamatę kaip gyvena anykštėnai, pasvaliečiai, labai laukėme kelionės į Žemaitiją ir svarstėme, ką ten pamatysime?

Kelionė tikrai neprailgo. Apie kiekvieno pravažiuoto rajono istorinius faktus pasakojo bendruomenės narė Regina Samukaitienė, kelionę paįvairino bendruomenės mergaičių dueto Evelinos Mikalauskaitės ir Medos Brazdžiūnaitės dainos, kurioms pritarė kelionės dalyviai.

Pirmiausiai aplankėme Šaltojo karo muziejų. Šio muziejaus ekspozicija neišdildomą įspūdį paliko ypač bendruomenės vyrams, nors susidomėjusios buvo ir moterys, kurios drąsiai kopė siauru tuneliu. Pabuvojome prie nuostabaus Platelių ežero. Po pietų jau vykome į Platelių dvaro sodybą, kurioje mus pasitiko Platelių bendruomenės pirmininkė Vitalija Lukavičienė. Platelių dvaro sodybos muziejaus darbuotojos papasakojo Platelių dvaro istoriją, parodė žemaičių krašto etnografijos ir gamtos ekspozicijas. Aplankėme nuostabų Užgavėnių kaukių muziejų, Plungėje – Oginskių dvarą.

Nepakartojama žemaitiška tarme su Platelių bendruomenės veikla mus supažindino bendruomenės pirmininkė Vitalija Lukavičienė. Visi buvome sužavėti žemaitišku linksmumu, tikrumu, šiltu ir paprastu bendravimu. Su Platelių bendruomene pasirašėme bendradarbiavimo sutartį.

Šaltojo karo muziejuje Plokščių kaime Užgavėnių kaukių muziejuje Plateliuose Bendradarbiavimo sutarties su Platelių bendruomene pasirašymas

Šia nuostabia kelione baigėme vykdyti Kaimo tinklo projektą „Bendruomenės indėlis į Vabalninko krašto tradicijų puoselėjimą ir paveldo išsaugojimą“. Vis tik gerai, kad yra tokie projektai, kurie leidžia bendruomenės žmonėms pakeliauti, pamatyti kaip gyvena kitos bendruomenės, kokia veikla jos užsiima, pasisemti ir pasidalinti projektine patirtimi, džiaugsmais ir rūpesčiais bei prisidėti prie darnios kaimo plėtros, skatinančios savanorystę, partnerystės stiprinimą tarp kaimo plėtros dalyvių, jaunimo.

Per šiuos tris teminius susitikimus daug pamatėme, sužinojome, daug supratome, išmokome. Įsitikinome: geriau vieną kartą pamatyti, negu dešimt kartų išgirsti.

2013 m. birželio 10 d.


Vabalninkiečiai bendradarbiaus su Pasvalio rajono Žilpamušio bendruomene

Vabalninko bendruomenė toliau vykdo Kaimo tinklo projektą „Bendruomenės indėlis į Vabalninko krašto tradicijų puoselėjimą ir paveldo išsaugojimą“.
Gegužės 25 d. ryte gausus bendruomenės narių būrys išsiruošė į kelionę po Pasvalio rajoną.

Kai kam atrodė juokinga, kad organizuota kelionė į kaimyninį rajoną. Galvota ir abejota – ką galime pamatyti Pasvalyje?
O pamatėme iš tiesų daug: aplankėme nuostabiai įrengtą Pasvalio krašto muziejų, Girnų muziejų, atsinaujinusį mini zooparką Raubonyse. Mus mielai sutiko Raubonių bendruomenė. Rauboniečiai papasakojo kaip jie gyvena, kaip ilsisi, kaip švenčia šventes, vykdo projektus. Nors ir kaip buvo malonu ir šilta bendrauti, bet mūsų jau laukė Žilpamušio bendruomenė.

Įsismaginęs lietus nesutrukdė žilpamušiečiams surengti mums sutikimo staigmenos. Linksma ir nuostabi kapela su bendruomenės pirmininke Janina Katauskiene, Saločių seniūnijos seniūnu Algimantu Mašalu mus pasitiko su duona ant Žilpamušio tilto. Aplankėme dvaro sodybą, bendruomenės iniciatyva pastatytą akmenį, skirtą Vileišių kaimo mokyklai atminti, gražiausią Žilpamušio sodybą, bendruomenės seklyčią, bendruomenės narių darbų parodą.

Su muzika ir dainomis žilpamušiečiai mus pasitiko bendruomenės namų salėje. Bendravome, dalinomės projektine patirtimi, pasakojome kaip gyvename, organizuojame renginius ir švenčiame šventes. Buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Žilpamušio bendruomenės pirmininkė Janina Katauskienė pristatė seniūnijos seniūną Algimantą Mašalą, kuris tarė sveikinimo žodį. Skambant kapelos muzikai, moterų ansamblio dainoms, bendruomenių nariai įsijungė į šokių ratelį.

Girnų muziejuje Su Raubonių bendruomene Su Žilpamušio bendruomene Pasvalio krašto muziejuje Bendradarbiavimo sutarties su Žilpamušio bendruomene pasirašymas

Gera, malonu, įsimintina buvo. Lietuvių patarlė sako: pirmiausia pamatyk, kaip gyvena kaimynas. Mes taip ir padarėme. Likome labai patenkinti šia kelione, vaišingais, linksmais Pasvalio krašto žmonėmis.

2013 m. gegužės 27 d.


Įspūdžiai iš kelionės po Anykščių rajoną

Vabalninko bendruomenė vykdo Nacionalinio kaimo tinklo pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą projektą „Bendruomenės indėlis į Vabalninko krašto tradicijų puoselėjimą ir paveldo išsaugojimą“. Įgyvendinant šį projektą, gegužės – birželio mėnesiais organizuojami trys teminiai susitikimai su Anykščių, Pasvalio, Plungės rajonų bendruomenėmis.

Kelionės, kelionės... Kas jų nemėgsta? O ypač pavasarį, vasarą, kada pati gražiausia sužydėjusi gamta... Nepaprastai džiaugėmės, kad, laimėję Lietuvos kaimo tinklo projektą, turime net tris išvykas.

Nors užtrukusi žiema truputį sujaukė pavasario darbus, tačiau tai nesutrukdė norintiems kažką įdomaus pamatyti, sužinoti... Gegužės 11 dienos ankstų rytą bendruomenės nariai leidosi į pirmąją kelionę po Anykščių rajoną. Aplankėme Siauruko muziejų. Labai linksmai, vaizdingu pasakojimu apie siauruko istoriją mus pasitiko siauruko viršininkas su savo palyda. Taip pat aplankėme Arklio muziejų, kur galėjome pamatyti visko: nuo istorijos apie riterius iki audimo, kalvystės meno... Aplankėme Ankščių vyno kelią. Sužinojome kokią produkciją gamina vietiniai gamintojai. Neišdildomą įspūdį paliko Anykščių urėdija. Čia mus pasitiko nuostabūs urėdijos darbuotojai. Jie papasakojo apie urėdijoje auginamus retus augalus. Galėjome pasigrožėti gražiai sutvarkyta aplinka, skulptūromis, muziejumi.

Po pietų vykome į teminį susitikimą su Anykščių rajono Troškūnų bendruomene. Mus pasitiko žvalios Troškūnų bendruomenės aktyvistės. Aplankėme gerai žinomą Troškūnų vienuolyną, bažnyčią, multifunkcinį centrą. Troškūnietės papasakojo apie savo miestelį, bendruomenę. Pasirašėme bendradarbiavimo sutartį su Troškūnų bendruomene. Ši bendradarbiavimo sutartis leis dalintis projektine ir gerąja kaimo plėtros patirtimi, skatins pagyvenusių ir jaunų žmonių bendruomeniškumą ir iniciatyvas.

Anykščių ūrėdijoje Arklio muziejuje Siauruko muziejuje Su Troškūnų bendruomene Bendradarbiavimo sutarties su Troškūnų bendruomene pasirašymas

Per trumpa diena buvo viską pamatyti... Iš kelionės grįžome linksmi, patenkinti, pamatę kaip gyvena, dirba ir ilsisi Anykščių rajono žmonės.

2013 m. gegužės 13 d.


Pateikta paraiška projektui „Vabalninkiečiai kuria jaukius namus“

2012 m. gruodžio mėnesį buvo paskelbtas Biržų Vietos veiklos grupės (VVG) kvietimas teikti paraiškas paramai gauti pagal vietos plėtros strategijos „Biržų rajono savivaldybės kaimo vietovių vietos plėtros strategija iki 2013 metų“ I prioriteto „Teritorinė sanglauda – patrauklios ir patogios gyventi bei dirbti aplinkos kūrimas“ 1 priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“.

Daug svarstyti nereikėjo, ko mūsų bendruomenei trūksta, kam mes galime panaudoti skiriamus 205 000 litų.
Bendruomenės veikloje dalyvauja įvairaus amžiaus, įvairios socialinės padėties gyventojai. Organizuojame renginius, parodas, amatų muges, konferencijas, ekskursijas, išvykas, įrengta bendruomenės namuose mini virtuvė. Pagal panaudos sutartį naudojami pastatai yra senos statybos, keletą metų buvo nenaudojami, neremontuoti, nėra šildymo. Siekiant pagerinti bendruomenės veiklos kokybę, vienbalsiai nutarta šio projekto lėšas skirti bendruomenės namų (B. Sruogos g. 7, Vabalninkas) remontui. Planuojama pakeisti langus ir lauko duris, grindų dangą, suremontuoti ir išdažyti vidaus patalpas, įrengti šildymo sistemą, sutvarkyti elektros instaliaciją, santechniką, įsigyti baldus amatų patalpoms ir kt.

Sutvarkyti bendruomenės namai paskatins aktyvų dalyvavimą renginiuose. Jaunimas, pagyvenę žmonės, turės galimybę dalyvauti veikloje pristatant ir plėtojant tradicinius amatus, atgaivinant ir puoselėjant Vabalninko krašto tradicijas.

2013 m. vasario 4 dieną buvo pateikta projekto „Vabalninkiečiai kuria jaukius namus“ paraiška vertinimui. Lauksime vertinimo ir tikimės mums palankių rezultatų.

2013 m. vasario 7 d.


„Pirmasis blynas neprisvilęs“ Vabalninko bendruomenėje

Įgyvendindama Žemės Ūkio Ministerijos paramos kaimo bendruomenių veiklai remti projektą „Maisto produktų gamyba, stipri materialinė bazė – aktyvi Vabalninko bendruomenė“, penktadienio (2012-12-07) vakarą bendruomenė kvietė visus vabalninkiečius, organizacijų atstovus į organizuojamą renginį „Pirmasis blynas neprisvilęs“. Renginio metu buvo atidarytas bendruomenės maisto produktų gamybos cechas (mokomoji virtuvė). Virtuvėlėje darbavosi bendruomenės kepėjų kepėja Vandutė Jurkevičienė, kuri dalinosi savo žiniomis ir patirtimi su padėjėjomis Audrone Rinkūniene, Danute Brazdžiūniene, bei jaunosiomis kepėjomis Meda, Kristina ir Valdone. Visi bendruomenės namai kvepėjo ir kvietė užeiti į vidų. Renginyje dalyvavo Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Nijolė Šatienė, Biržų rajono VVG pirmininkas, Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius, Vabalninko klebonas, bendruomenės garbės narys Povilas Miškinis, kaimyninių bendruomenių atstovai, bendruomenės nariai ir miestelio gyventojai.

Bendruomenės pirmininkė Dalia Strautinienė visus supažindino su baigiamu vykdyti projektu, su priemonėmis ir inventoriumi, kuriuos bendruomenė galėjo įsigyti ir įsigijo už projektines lėšas. Renginio metu buvo naudojami stalai ir kėdės – svečių patogumui, o organizacinė technika – vaizdinės medžiagos demonstravimui. Pirmininkė dėkojo visiems prisidėjusiems savo savanorišku darbu ir piniginėmis lėšomis prie bendruomenės virtuvės įrengimo. Nuoširdus ačiū: Zitai Janeliukštytei, Vytautui Jokubauskui, Almantui Stirkei, Gintarui Strautiniui, Feliksui Šarauskui, Vitalijui Šimėnui, Adolfui Rinkūnui, Juliui Mikėnui, Marcelinui Brazdžiui, Rimui Skvireckui, Audronei Rinkūnienei, Danutei Brazdžiūnienei, Renatai Stalionytei, Astai Brazdžiūnienei, Kristinai Sriubikienei ir Petrui Jurkevičiui.

Renginio metu pranešimus apie amatus skaitė ir vaizdinę medžiagą demonstravo Vabalninko bendruomenės sertifikuotos amatininkės Zita Kumpelienė ir Vitenė Repšienė. Svečiai vaišinosi šviežiomis bandelėmis, pyragais, bei pačių atsineštomis mišrainėmis, pagamintomis iš rudens gėrybių.

Iškilmingas juostos perkirpimas Mieliūnų bendruomenės pirmininkės sveikinimas Pagrindinės kepėjos: Danutė, Audronė, Vanda Pirmosios produkcijos degustacija

Šio projekto įgyvendinimas leis išsaugoti tradicijas ir papročius įtraukiant jaunimą ir senjorus, sumažinti socialinę atskirtį, geriau išnaudoti bendruomenės patalpas, didinti verslumą, sudarant galimybę užsiimti veikla, leidžiančia bendruomenės nariams uždirbti lėšų, kurios bus panaudojamos bendruomenės plėtrai.

2012 m. gruodžio 10 d.


Vykdomas projektas

Šiuo metu bendruomenė didžiausią dėmesį skiria patvirtintų projektų įgyvendinimui: vykdomas Lietuvos kaimo tinklo projektas „Bendruomenės indėlis į Vabalninko krašto tradicijų puoselėjimą ir paveldo išsaugojimą“ ir Žemės Ūkio Ministerijos projektas „Maisto produktų gamyba, stipri materialinė bazė – aktyvi Vabalninko bendruomenė“.

Įgyvendinant projektą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas“ 2012 m. spalio 6 d. Vabalninko bendruomenė surengė konferenciją „Bendruomenės indėlis į Vabalninko krašto tradicijų puoselėjimą ir paveldo išsaugojimą“.
Pagrindiniai projekto tikslai – skatinti bendruomeniškumą, savanorystę, stiprinti partneryste su kaimo plėtros dalyviais, skatinti jaunimo iniciatyvas bendruomenės veikloje, senovinių amatų papročių išsaugojime ir plėtojime.

Konferenciją pradėjo Vabalninko B. Sruogos vidurinės mokyklos mokinė Meda Brazdžiūnaitė savo močiutės, bendruomenės narės Danutės Brazdžiūnienės eilėraščiu apie Vabalninką „Meilė gimtinei“. Svarbiu šventės pradžios akcentu buvo Vabalninko bendruomenės vėliavos pašventinimas, kurį atliko Vabalninko Klebonas, Kanauninkas Povilas Miškinis.

Konferencijoje svečiavosi Biržų rajono savivaldybės merė Irutė Varzienė, Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Dalius Bitaitis, Biržų rajono savivaldybės tarybos nariai Viktoras Rinkevičius, Petras Narkevičius, Kęstutis Slavinskas, Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos viceprezidentas, Biržų rajono Garbės pilietis Aleksandras Zeltinis, Biržų rajono kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė, Biržų rajono savivaldybės tarybos narė Nijolė Šatienė, Vabalninko seniūnė Lilija Vaitiekūnienė, Vabalninko įstaigų, organizacijų ir bendruomenių atstovai, miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai.

Svečiai sveikino bendruomenę, jos narius, visus susirinkusius, pasidžiaugė bendruomene, pritarė, kad tokių projektų įgyvendinimas padeda tęsti ir išsaugoti savo krašto tradicijas, papročius. Bendruomenė turi sertifikuotų amatininkų, iš kurių mes ir mūsų vaikai galime pasimokyti, pasisemti patirties. Jau šiandien galime pasidžiaugti mūsų jaunimo gražiais darbais, surengtomis parodomis.

Renginį pristatė Vabalninko bendruomenės tarybos pirmininkė Dalia Strautinienė. Ji pasveikino visus susirinkusius. Buvo trumpai priminta bendruomenės istorija, projektinė veikla, šio projekto tikslai, jų reikalingumas ir nauda bendruomenei. Bendruomenės pirmininkė pažymėjo, kad tradicijų puoselėjimas ugdo jaunąją kartą, leidžia išlikti tautos kultūrai ir papročiams.

Konferencijoje dalyvavo gausus būrys amatininkų: bendruomenės narė, mokytoja, tradicinių amatų meistrė Zita Kumpelienė demonstravo veltinius, skraistes, šalius. Ji perskaitė pranešimą apie senovinių amatų istoriją, jų išsaugojimą ir reikalingumą, amatų centro Vabalninke būtinybę. Mokytoja pakvietė visus į savo ir jos mokinių darbų parodą, kuri veikia Vabalninko muziejuje.

Bendruomenės narė tautodailininkė, apdovanota keturiais aukso vainikais, dviejų tautinio paveldo sertifikatų savininkė Vitenė Repšienė demonstravo savo nuostabius sertifikuotus sodus, margučius, puikius atvirukus, pintas juostas.

O kokiais nuostabiais raštais išrašytos kojinės, pirštinės gimsta taip pat bendruomenės narės Gėnės Indriliūnienės rankose. Garbaus amžiaus senolė puikiai mezga ne tik virbalais, bet ir vašeliu, verpia, siuvinėja paveikslus.

Visi buvo sužavėti Vido Vareikos šaukštų kolekcija. Pats Vidas demonstravo kaip jo rankose gimsta meno kūrinys. Grožėjosi konferencijos dalyviai ir jo nepaprasto grožio kaukių kolekcija.

Daug savo darbų demonstravo Zita Mejerienė. Meniški ir spalvingi jos šalikai, skraistės, megztos ne tik virbalais, bet ir ant grėblio. Šio amato pradininkė mūsų krašte Zita Kumpelienė.

Vabalninkietės Reginos Vilimienės pintinėje daug darbų iš natūralios vilnos: rankinės, šalikai, kojinės, pirštinės.

Prie gausaus mūsų bendruomenės amatininkų būrio prisijungė ir mokytojos Zitos Kumpelienės mokinės Vita ir Gabrielė, kurios iš vilnos vėlė paveikslus, demonstravo veltas riešines, karolius.

Į amatų mugę atvyko Ančiškių, Šukionių bendruomenių kiemeliai, kurie pristatė savo keptus pyragus, bandeles, gamintus sūrius.

Natūralios medicinos propaguotoja Dalė Petraitienė iš Panevėžio rajono siūlė įsigyti įvairiausių natūralių žolelių, vaistažolių arbatų. Nuostabiais gaminiais iš molio prekiavo rokiškėnas Igoris. Šeimos ugdymo ir laisvalaikio centras „AŠ JIS“ papuošė mažųjų konferencijos dalyvių veidus neįtikėtino grožio piešiniais, vaišino arbata. Giedrė Jankūnienė siūlė įsigyti nuostabių rankomis pieštų šilko gaminių: kaklaraiščių, skraisčių, šalikų.

Konferencijos dalyviai galėjo pasivaišinti tradicine Vabalninko bendruomenės koše, kurią virė ūkininkai Danutė ir Petras Aukštikalniai, pasivažinėti karieta su arkliais.

Savo menine programa renginį papuošė Vabalninko B. Sruogos vidurinės mokyklos moksleivių šokių kolektyvas, vadovaujamas Dalios Baltrušaitienės, dainavo Evelina Mikalauskaitė, Gintaras ir Dovydas Gasiūnai.

Konferencijos pabaigoje buvo apdovanoti konkurso „Auksarankis amatininkas“ dalyviai, taip pat nusipelnę Vabalninko kraštui amatininkai, bei aktyviausi ir bendruomeniškiausi Vabalninko bendruomenės nariai, pirmieji bendruomenės rėmėjai.

Po apdovanojimų bendruomenės pirmininkė padėkojo susirinkusiems konferencijos dalyviams, kurių buvo daugiau nei 200 ir pakvietė visus prie bendro vaišių stalo.

Antrojoje renginio dalyje vyko Vabalninko bendruomenės krikštynos. Pagal seną bendruomenių tradiciją, kiekviena bendruomenė turi savo krikštatėvius. Vabalninko bendruomenės krikštatėviais sutiko būti Biržų rajono merė Irutė Varzienė ir Biržų rajono Garbės pilietis Aleksandras Zeltinis. Pagrindiniais krikštynų akcentais tapo renginio metu nupieštas bendruomenės medis, kuriam lapus sukurti ir padovanoti galėjo kiekvienas konferencijos dalyvis, ir tortas, kuriame slėpėsi kiekvieno dalyvio pažadas bendruomenei.

Graži šventė baigėsi. Ateityje mūsų bendruomenės laukia pradėtų darbų tęsinys ir nauji planai.

Pagal šį projektą numatomi trys teminiai susitikimai su Plungės, Pasvalio ir Anykščių rajonų bendruomenėmis. Šių vizitų metu dalinsimės projektine veikla ir gerąją kaimo plėtros patirtimi. Domėsimės jaunimo veikla, jų dalyvavimu senovinių amatų papročių puoselėjime kitų rajonų bendruomenėse. Teminių susitikimų metu mūsų jaunimas įgytą gerąją patirtį galės pritaikyti mūsų bendruomenės veikloje.

Vabalninko bendruomenė šiuo metu taip pat įgyvendina ir Žemės Ūkio Ministerijos projektą „Maisto produktų gamyba, stipri materialinė bazė – aktyvi Vabalninko bendruomenė“. Įgyvendinus projektą, bus įrengtas maisto produktų cechas ir sustiprinta bendruomenės materialinė bazė.

Projekto tikslas – skatinti bendruomenės narių aktyvumą, verslumą, didinti jaunimo užimtumą, spręsti bendruomenės ekonomines ir socialines problemas.

Projekto uždaviniai:
1. Įrengti (mokamąją virtuvę) maisto produktų gamybos cechą;
2. Įsigyti tam reikalingą įrangą (šaldytuvą, konvekcinę krosnelę, viryklę, virtuvinį kombainą, puodų rinkinį, kepimo skardų rinkinį);
3. Įsigyti 12 stalų ir 70 kėdžių;
4. Įsigyti organizacinę techniką: nešiojamą kompiuterį, spausdintuvą, stiprintuvą, mikrofoną, nešiojamą ekraną, mikšerinį muzikinį pultą, projektorių;
5. Pagaminti ir pristatyti pirmąją maisto produkciją;
6. Pasikviesti dalintis patirtimi patyrusius meistrus;
7. Organizuoti konferenciją „Amatų mugė“;
8. Dalyvauti ir pristatyti produkciją rudens gėrybių mugėje;
9. Organizuoti adventines popietes;
10. Pavaišinti vienišus žmones pagaminta maisto produkcija;
11. Viešinti projektą spaudoje, internetinėje svetainėje, virtualioje erdvėje.

Šio projekto įgyvendinimas padės didinti bendruomenės narių aktyvumą, užimtumą, verslumą, bus išsaugotos tradicijos, įtraukti smulkūs produkcijos gamintojai, užmegzti ryšiai su kitomis bendruomenėmis, sumažinta socialinė atskirtis, įtraukti nauji nariai į bendruomenę.

2012 m. lapkričio 16 d.